لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

کارگر تازه آزاد شده هفت تپه، درباره شکنجه در بازداشت، وزیر اطلاعات را به مناظره دعوت کرد


بخشی نوشته است در روزهای نخست بازداشت به شکلی کتک خورده که تا ۷۲ ساعت نمی‌توانست از جای خود تکان بخورد
بخشی نوشته است در روزهای نخست بازداشت به شکلی کتک خورده که تا ۷۲ ساعت نمی‌توانست از جای خود تکان بخورد

اسماعیل بخشی، از کارگران معترض شرکت نیشکر هفت تپه، با نوشتن متنی در صفحه اینستاگرام خود، خبر داد که در طول دوران بازداشت ۲۵ روزه‌اش «شکنجه» شده و وزیر اطلاعات دولت روحانی را به مناظره زنده تلویزیونی دعوت کرد.

بخشی در نوشته خود اشاره کرده است که وزارت اطلاعات «مکالمات خصوصی» او و همسرش را «شنود» می‌کرده، در نخستین روزهای بازداشت «تا سر حد مرگ» کتک خورده به شکلی که «تا ۷۲ ساعت نمی‌توانستم از جایم تکان بخورم» و در نهایت گفته است که ماموران وزارت اطلاعات به او و سپیده قلیان - فعال مدنی بازداشت شده در جریان اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت تپه - انواع و اقسام «فحش‌های رکیک جنسی» می‌دادند.

اسماعیل بخشی از جمله نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه است. او اواخر آبان ماه و در جریان اعتراض‌های کارگران این کارخانه بازداشت شد و پس از ۲۵ روز با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی تا زمان تشکیل دادگاه از زندان آزاد شد.

بخشی در یادداشت خود خطاب به محمود علوی، وزیر اطلاعات، نوشته است که برای شنیدن پاسخ‌های علوی، او را «به مناظره در یک برنامه زنده تلویزیونی» دعوت می‌کند.

این فعال کارگری در یادداشت خود نوشته است که در طول دوران بازداشت «مصائب و رنج‌هایی» بر او تحمیل شده که «برای رهایی از آن‌ها به داروهای اعصاب و روان پناه آورده‌ام.» او اضافه کرده است که همچنان گاهی دچار «حمله‌های شدید عصبی، روحی و روانی» می‌شود.

به گفته بخشی پس از ضرب و شتم در روزهای اولیه بازداشت و پس از گذشت نزدیک به دو ماه «در دنده‌های شکسته‌ام، کلیه‌ها، گوش چپم و بیضه‌هایم احساس درد می‌کنم.»

در دوران بازداشت اسماعیل بخشی، خبر ضرب و شتم و سپس انتقال او به بیمارستان منتشر شده بود، اما این خبر از سوی دادگستری و استانداری خوزستان تکذیب شده بود.

پس از آزادی اسماعیل بخشی هم یکی از بستگان او در گفت‌وگویی، ضمن روایت شکنجه‌هایی که بخشی تحمل کرده، گفته بود اسماعیل بخشی و خانواده اش تهدید شده‌اند که حق ندارند با کسی ارتباط برقرار کند.

پیشتر همچنین کانال مستقل کارگران هفت تپه که یکی از منابع نزدیک به کارگران این شرکت است درباره بازگشت اسماعیل بخشی نوشته بود که ابتدا اجازه حضور بخشی در کار داده نمی‌شد، اما بعد از انتشار اخبار مربوط به او، مسئولان از ترس کارگران معترض با بخشی تماس گرفتند و اعلام کردند می‌تواند سر کار بیاید.

پیش از این نیز در پی تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران در ایران وزارت خارجه ایالات متحده امریکا این برخوردها را محکوم و اعلام کرده بود که رژیم حاکم بر ایران همواره حقوق مردم را نقض می‌کند.

سازمان ملل متحد نیز اخیرا قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده است که به نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اعتراض دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG