لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

پیام بهرام بیضایی درباره همزمانی تولدش با چهلم قربانیان اعتراضات اخیر ایران


بهرام بیضایی، نویسنده، کارگردان و از چهره های نامدار سینما و تئاتر ایران با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی، با اشاره به همزمانی روز تولدش، پنجم دی، با «چهلم وقایع خونبار و باورنکردنی اخیر»، اعلام کرد که «این روزها هیچ شرکتی در هیچ جشن و آیینی ندارد.»

پنج دی ماه مصادف است با چهلمین روز سرکوب خونین اعتراضات مردمی در ایران که با کشته شدن صدها نفر توسط نیروهای امنیتی و انتظامی در شهرهای مختلف همراه بود.

در روزهای اخیر تعدادی از هنرمندان ایرانی در اعتراض به شرایط موجود، برنامه های هنری یا کنسرت های خود را لغو کردند.

بهرام بیضایی در نامه سرگشاده خود خطاب به كانون كارگردانان سينما، هنر و تجربه و موزه سينما می گوید: «تولد اتفاقى من در پنجم دى سالها پيش با مرگ اكبر رادى نمايشنامه نويس سياه شد و سپس با فاجعه ى قربانيان زلزله ى بم سياه تر، و در همزمانى با چهلم قربانيان وقايع خونبار و باورنكردنى اخير جايى براى سياه تر شدن در آن نمانده است. آن را با هيچ مراسمى به نام من سرپوشى بر واقعيّت پيش چشم هايمان نكنيد - من اين روزها هيچ شركتى در هيچ جشن و آيينى ندارم!»

بهرام بیضایی چند سالی است از ایران خارج شده و در حال حاضر ساکن شمال کالیفرنیا است. او فعالیت های هنری و پژوهشی خود را در مرکز مطالعات ایرانشناسی دانشگاه استنفورد ادامه می دهد.

بهرام بیضایی نمایش جدید خود با نام «داش آکل به گفته مرجان» را نوروز امسال در دانشگاه استنفورد اجرا می کند. این نمایش به مناسبت هشتاد ونهمین سال مرگ صادق هدایت به روی صحنه می رود و بر اساس داستان داش آکل است، ولی از طرف مرجان، شخصیت زن روایت می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG