لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

بحرين صحنه تشنجی شديد و برنامه ريزی معترضين برای تظاهرات بيشتر است


بحرين صحنه تشنجی شديد و برنامه ريزی معترضين برای تظاهرات بيشتر است
بحرين صحنه تشنجی شديد و برنامه ريزی معترضين برای تظاهرات بيشتر است

بحرين در پی درخواست رهبران مخالفان برای برگزاری تظاهراتی اعتراضی زير عنوان «روز خشم»، که به رغم توسل دولت به سرکوبی صورت گرفته است، صحنه تشديد تدابير امنيتی است.

سربازان روز، جمعه، در سراسر اين کشور عربی پادشاهی در خليج فارس پست های بازرسی دایر کرده بودند و جت های نظامی نيز در آسمان پرواز می کردند.

فعالان از مردم خواسته بودند پس از نماز جمعه به خيابان ها بروند و خواست های خود را از دولت برای اصلاحات تکرار کنند.

بحرين در يک ماه گذشته صحنه اعتراض هایی بوده که بيشتر توسط اکثريت شيعه و برای درخواست آزادی های سياسی بيشتر از دولت سُنیّ آن کشور ترتيب داده شده است.

حمد بن عيسی ال خليفه پادشاه بحرين پيشتر در اوايل ماه حکومت نظامی اعلام کرده است. پس از آن، نيروهای امنيتی در منامه، پايتخت، به ميدانی هجوم بردند که به جايگاهی برای تجمع تظاهرکنندگان مبدل شده بود. دست کم ۵ نفر در آن سرکوبی دولتی کشته شدند.

در همين حال خبرگزاری رويترز می گويد شيخ خالد بن احمد ال خليفه وزير امورخارجه بحرين در واکنش به ابراز حمايت حزب الله شيعه لبنان از شيعيان بحرينی به دولت لبنان اعتراض کرده است. اين خبرگزاری اظهارات وزير امورخارجه بحرين را نقل می کند که گفته است بحرين تهديد حزب الله را که از ديدگاه رهبران بحرين يک گروه تروريستی تلقی می شود، تحمل نخواهد کرد.

وزارت امورخارجه بحرين روز پنجشنبه اتباع آن کشور را از سفر به لبنان به سبب آنچه که «تهديدها و مداخلات عوامل تروريستی» توصيف می کند، برحذر داشته بود.

XS
SM
MD
LG