لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

حمله پلیس بحرین به تحصن حامیان «عیسی قاسم»؛ پنج کشته و ۲۸۶ نفر بازداشت


پلیس بحرین روز سه شنبه به تجمعی در شهر الدراز یورش برد. این شهر محل سکونت عیسی قاسم روحانی شناخته شده شیعه است که با خطر اخراج مواجه است.

در یورش اخیر، پلیس با شلیک گاز اشک آور و گلوله به تظاهرکنندگان در عین حال ۲۸۶ نفر را بازداشت کرد.

وزارت کشور بحرین گفت عملیات علیه تحصن کنندگان شهر الدراز در حمایت از عیسی قاسم «برای حفظ امنیت و نظم عمومی» بود. این نهاد محل تحصن را «جایگاه فراری های تحت تعقیب از عدالت» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس فعالان تصاویر و ویدئوهایی را پخش کردند که نشان می داد جوانان سنگ پرتاب کرده و از یک خودروی نفربر مسلح بالا می روند.

در ویدئوهای ضبط شده نیز صدای شلیک گلوله شنیده و دود سفیدرنگ ناشی از گاز اشک آور در هوا مشاهده می شود.

وزارت کشور بحرین گفت پلیس این کشور ۲۸۶ نفر از جمله «تروریست ها و مجرمانی» را که در داخل خانه قاسم مخفی شده بودند بازداشت کرد. این وزارتخانه گفت ۱۹ تن از ماموران امنیتی بر اثر پرتاب بمب های دست ساز تظاهرکنندگان مجروح شدند.

سازمان عفو بین الملل بعدا گفت که عیسی قاسم بازداشت شده است.

در این درگیری ها به گفته پلیس و فعالان دستکم پنج تظاهرکننده کشته شدند.

عملیات پلیس بحرین پس از آن بود که در روز یکشنبه دادگاه عیسی قاسم را به یک سال حبس تعلیقی و توقیف اموال او محکوم کرد. دو تن از دستیاران او نیز احکام مشابه دریافت کردند.

بحرین محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است. عملیات سرکوب به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس تظاهرکنندگان با کمک نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG