لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۶

زد و خوردهای فرقه ای در بحرین از سر گرفته شد


شریف بسیونی رییس کمیسیون ویژه تحقیق
شریف بسیونی رییس کمیسیون ویژه تحقیق

رییس کمیسیون ویژه تحقیق درباره نا آرامی ها در بحرین می گوید دولت در جریان سرکوب خونین معترضان در اوایل سال جاری، از نیروی بیش از اندازه استفاده کرده و بازداشت شدگان را شکنجه کرده است.

شریف بسیونی رییس کمیسیون ویژه تحقیق، یافته ها را روز چهارشنبه در گزارشی درباره رفتار نیروهای امنیتی با تظاهر کنندگان در اعتراضات طرفداران دمکراسی به رهبری شیعیان اعلام کرد.

با این حال، گزارش نتیجه گیری می کند شواهدی وجود ندارد که نشان دهد سربازان منطقه خلیج فارس مرتکب نقض حقوق بشر در بحرین شده اند. مقام های سنی بحرین در ماه مارس از سربازان عربستان سعودی برای درهم شکستن اعتراضات کمک گرفتند.

این گزارش با اجازه حکام بحرین تهیه شده و بر اساس مصاحبه با بیش از ۵ هزار نفر است.

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین گفت دولت از توصیه های گزارش برای بهبود کارآیی و رفتار مقام های امنیتی سپاسگزار است. وی این گزارش را به عنوان عاملی برای تغییر مثبت ستود و گفت دولت باید از آن برای خودداری از تکرار همان اشتباهات درس بگیرد.

چند ساعت پیش از انتشار گزارش، نیروهای امنیتی بحرین در دست کم دو شهر با معترضان درگیر شدند.

نبردهای خیابانی روز چهارشنبه نخست در ناحیه ای در حومه منامه پس از آن که پلیس فردی را از جاده خارج کرد درگرفت. انحراف از جاده موجب برخورد اتوموبیل به یک خانه و کشته شدن راننده شد. روشن نیست آیا او در اعتراضات تقریبا روزانه در مناطق شیعه نشین بحرین شرکت داشته یا نه.

در پی نا آرامی های اوایل سال، دولت بحرین کمیسیونی را مامور تحقیق درباره اعتراضات ضد دولتی به رهبری شیعیان و سرکوب پس از آن که با بازداشت ها و اتهامات شکنجه همراه بود، کرد.

مقام های بحرینی در ماه مارس برای درهم شکستن اعتراضاتی که به گفته آنان ایران از طریق همکیشان شیعه خود به آن دامن می زد، از نیروهای عربستان سعودی کمک گرفتند. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در سرکوب ها بیش از ۳ هزار تن بازداشت شدند و بالغ بر نیمی از آنها مورد بد رفتاری از جمله شوک های الکتریکی و ضرب و شتم در بازداشتگاه قرار گرفتند.

دولت بحرین به گروهی از حقوقدانان به سرپرستی شریف بسیونی کارشناس آمریکایی – مصری حقوق بین الملل ماموریت داد درباره نا آرامی ها تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG