لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

دامنه دستگیرهای بی رویه و فراقانونی در ایران به جامعه بهائیان نيز گسترش یافته است


دامنه دستگیرهای بی رویه و فراقانونی در ایران به جامعه بهائیان نيز گسترش یافته است
دامنه دستگیرهای بی رویه و فراقانونی در ایران به جامعه بهائیان نيز گسترش یافته است

اسامی بازداشت شدگان جديد بهايی : بابک مباشر، نگار ثابت، ژینوس سبحانی، آرتین قوامفر، فرید روحانی، مهران روحانی، نسیم بگلری، پیام فناییان و لوا خانجانی

بدنبال موج بازداشت وزندانی شدن اقشار مختلف مردم و همچنین فعالان جامعه مدنی در گوشه و کنار کشور توسط نیروهای امنیتی در جمهوری اسلامی پس از راهپیمایی اعتراض آمیز مردم در روز عاشورا، کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران روز یکشنبه خبر از دستگیری گروهی از بهائیان در شهر تهران را نیز اعلام نمود.

جامعه بین المللی بهائیان در ژنو اسامی بازداشت شده گان را بدین شرح اعلام کرده است: بابک مباشر، نگار ثابت، ژینوس سبحانی، آرتین قوامفر، فرید روحانی، مهران روحانی، نسیم بگلری، پیام فناییان و لوا خانجانی.

ژینوس سبحانی که این بار با همسرش رتین قوامفر زندانی شده از همکاران سابق کانون مدافعان حقوق بشر است. خانم سبحانی یکبار دیگر در دی ماه سال گذشته بازداشت و به مدت چند ماه در زندان بسر برد و سپس با سپردن ۷۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شد.

دیان علایی از اعضای جامعه بین المللی بهائیان در ژنو گفته است: «دونفر از بازداشت شدگان اخیر از خانواده هفت تن از رهبران بهایی هستند که از اوائل سال ۸۷ تاکنون در زندان اوین به سر می برند. لوا خانجانی نوه جمال الدین خانجانی و نگار ثابت فرزند مهوش ثابت است.»

علت این بازداشت ها مشخص نیست، اما بدلیل موضعگیرهای روزنامه های افراطی وابسته به دولت در روز های اخیر، این نگرانی وجود دارد که مقامات امنیتی سعی دارند علت بازداشت ۹ تن از بهائیان را به بروز نارآمی های روز عاشورا مرتبط کنند.

طبق قوانین ایران، مقامات قضایی موظفند پس از ۲۴ ساعت، اتهام افراد زندانی را رسما اعلام کنند و به متهم نیز می بایست اجازه داده شود تا با وکیل مدافع خود، ملاقات کند. پس از راهپیمایی اعتراض آمیز مردم گفته میشود تاکنون صد ها تن در شهرهای مختلف ایران بازداشت و زندانی شده اند و خانواده هایشان از وضعیت آنها در بی خبری بسرمیبرند.

مقامات جامعه بین المللی بهائیان در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده اند نقش داشتن بهائیان را در اعتراضات خیابانی در روز عاشورا کاملاً رد می کنند اما آنها از اینکه مقامات جمهوری اسلامی با این بهانه به سرکوب بیشتر بهائیان در ایران دست بزنند ابراز نگران کرده اند و همچنین معتقدند بازداشتهای اخیر وضعیت هفت رهبر بهائیان ایران را که در زندان به سر می برند، بغرنج تر خواهد کرد.

برگزاری دادگاه این هفت نفر به نام های فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، که عضو گروهی بنام «یاران» بودند پس از نزدیک به دو سال تحمل زندان، به تعویق افتاده است.XS
SM
MD
LG