لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

دادگاه انقلاب شیراز دو شهروند بهائی را ممنوع الخروج و به زندان محکوم کرد


دیوار نویسی علیه شهروندان بهائی در ایران - آرشیو
دیوار نویسی علیه شهروندان بهائی در ایران - آرشیو

یکی از شعب دادگاه انقلاب در شیراز دو شهروند بهائی را به اتهام آنچه «عضویت در گروه های معاند» و «تبلیغ علیع نظام» اعلام شده، به زندان و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

سروش آبادی و کیانا شجاعی، که هر دو ساکن شیراز هستند، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به سه سال و سه ماه زندان، و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدند.

بهائیان به عنوان بزرگ ترین اقلیت دینی غیرمسلمان در ایران، در چهار دهه گذشته با آزار و سرکوب حکومت روبرو بوده اند. محرومیت از تحصیل در دانشگاه ها و داشتن مشاغل دولتی، محرومیت از برگزاری مراسم مذهبی، بازداشت، زندان و اعدام از جمله مواردی هستند که جامعه بهائی ایران در چهار دهه گذشته متحمل شده است.

محمود سعادتی، قاضی دادگاه انقلاب، اتهام سروش آبادی و کیانا شجاعی را «عضویت در گروه های معاند به منظور اخلال در امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام در شبکه های اجتماعی» عنوان کرده است.

وزارت اطلاعات این دو را، به همراه یک شهروند بهائی دیگر به اسم فرزان معصومی، پائیز سال ۱۳۹۸ در شیراز بازداشت کرد.

وزارت اطلاعات اتهام این سه نفر را برگزاری مراسم مربوط به بهائیان به منظور تحت الشعاع قرار دادن آیین اربعین عنوان کرد.

جامعه جهانی بهائی تیر ماه امسال خواستار «بازخواست حکومت ایران در مورد کارزار نفرت پراکنی علیه بهائیان این کشور» شد.

در اطلاعیه جامعه جهانی بهائی، با تاکید بر بیش از چهار دهه نفرت پراکنی حکومت جمهوری اسلامی علیه بهائیان ایران گفته شده «پروپاگاندای حکومت» علیه بهائیان وارد مراحل جدیدی شده و «پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است.»

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG