لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۹

سه شهروند بهایی در شیراز به زندان محکوم شدند


از راست به چپ: محبوب حبیبی، کوروش روحانی و پژمان شهریاری

سه شهروند بهایی ساکن شیراز در دادگاه تجدیدنظر در مجموع به بیش از یک سال زندان محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه تجدیدنظر شیراز «محبوب حبیبی» و «کوروش روحانی» را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه زندان و «پژمان شهریاری» را به سه ماه و یک‌ روز زندان محکوم کرد.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «حکم دادگاه تجدیدنظر در روز یکشنبه ۱۸ فروردین‌ ۹۸ به این سه شهروند بهایی ابلاغ شده است.»

پیشتر این سه شهروند بهایی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

بنا بر این گزارش، این سه شهروند بهایی از ۲۴ شهروند بهایی بودند که ۲۶ مرداد ۹۷ در حین برگزاری یک مراسم مذهبی در باغی در شیراز بازداشت شده بودند. پس از آن کوروش روحانی در دوم مهر و «پژمان شهریاری و محبوب حبیبی» در هشتم مهر با سپردن وثیقه آزاد شدند.

در بخشی از گزارش وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، به نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره شده و گفته می‌شود اقلیت‌های دینی، از جمله بهاییان، با افزایش فشار و تهدید روبرو هستند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر بارها به نقض گسترده حقوق اقلیت های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده و آن را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا به تازگی در توئیتی به مناسبت روز کوروش از جمهوری اسلامی خواسته بود که رهبری را از کوروش بیاموزد و پیگرد قضایی بهایی‌ها، نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی، و دیگر گروه های اقلیت در ایران را متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG