لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

ادامه سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران | سه شهروند بهایی مجموعا به ۳ سال زندان محکوم شدند


از راست: ندا ثابتی، نوشین افشار و فروغ فرزانه سه شهروند بهایی اهل آبادان و اهواز
از راست: ندا ثابتی، نوشین افشار و فروغ فرزانه سه شهروند بهایی اهل آبادان و اهواز

در ادامه سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران، سه شهروند بهایی اهل آبادان و اهواز، از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به سه سال زندان محکوم شدند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز جمعه ۱۹ مهر در گزارشی اعلام کرد که سه شهروند بهایی به نام‌های ندا ثابتی، فروغ فرزانه، و نوشین افشار از سوی دادگاه انقلاب آبادان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» هر کدام به یک‌ سال زندان محکوم شدند.

بر اساس اطلاعات موجود، حکم صادر شده روز چهارشنبه ۱۷ مهر به وکیل این سه شهروند بهایی ابلاغ شده است.

این سه شهروند بهایی روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منازل خود بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۹ خرداد همان سال با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شدند.

گفتنی است، ماموران امنیتی هنگام بازداشت، منازل این شهروندان بهایی را مورد تفتیش قرار داده‌اند و تعدادی از لوازم شخصی و کامپیوترهای آنها و اعضای خانواده‌شان را نیز ضبط کرده‌اند.

آزادی سه شهروند بهائی در اهواز و آبادان بعد از هفته بازداشت با وثیقه آزاد شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00
دانلود

به تازگی حکم پنج سال زندان ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران، نیز که توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده ‌بود، از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مدهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت: جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG