لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

حکم ۵ سال زندان برای یک شهروند بهایی دیگر در ایران صادر شد


 ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران
ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران

حکم پنج سال زندان یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام ثمین مقصودی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حکم پنج سال زندان ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران، که پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده ‌بود از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد.

مرتضی اسماعیل‌پور، فعال حقوق بشر، در صفحه توئیتر خود اتهام خانم مقصودی را «اداره تشکیلات بهایی» عنوان کرد و نوشت که این شهروند بهایی صرفا به دلیل برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد پیامبر آئین بهایی به پنج سال زندان محکوم شده‌ است.

ثمین مقصودی مهرماه سال ۹۶ توسط ماموارن امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

به تازگی نیز دو شهروند بهایی ساکن کرمان به نام‌های کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی نیز از سوی دادگاه انقلاب کرمان بابت اتهام «عضویت در تشکیلات بهایی» و «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» مجموعا به دوازده سال زندان محکوم شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مدهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران نیز، مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت: جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG