لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

بمب گذاری های بغداد ۱۹ نفر را کشت


موج جدید بمب گذاری در بغداد جان دست کم ۱۹ نفر را گرفت. این موج همزمان شده است با آماده شدن نیروی های امنیتی عراق برای عملیات عمده بازپس گیری دو شهر این کشور که به تصرف شبه نظامیان القاعده در آمده است.

یکی از حملات روز یکشنبه، در منطقه عمدتا شیعه نشین «شعب» در شمال بغداد رخ داد که طی آن دو اتومبیل حاوی بمب منفجر شدند. در این انفجارها دست کم نه نفر کشته و ۲۵ تن مجروح شدند.

هیچ گروهی مسئولیت بمب گذاری های را برعهده نگرفته اما شبه نظامیان مسلمان سنی مدتی است که حملات خود علیه نیروهای امنیتی و حامیان دولت شیعه نوری المالکی، نخست وزیر عراق را شدت بخشیده اند.

این حملات همزمان است با تلاش سربازان دولتی و متحدان محلی شان برای مقابله با شعبه القاعده در عراق که در شهرهای کلیدی رمادی و فلوجه در استان غربی انبار مستقر هستند.

مقامات مسئول عراق می گویند نیروهای دولتی روز یکشنبه طی حمله هوایی به رمادی، 25 شبه نظامی را کشتند.

یک فرمانده ارشد نظامیان استان انبار گفته است که بازپس گیری کامل رمادی و فلوجه، چند روز طول می کشد. او همچنین گفت که متحدان عشیره ای حامی دولت، مبارزه را هدایت می کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت که واشنگتن در جنگ علیه شبه نظامیان به نیروهای دولتی کمک خواهد کرد.

آقای کری گفت واشنگتن به شدت نگران ظهور دوباره شبه نظامیان در عراق است اما این امر به معنای بازگشت نیروهای آمریکایی به خاک عراق نیست.

ساکنین شهرهای فلوجه می گویند این شهر که همچنان در کنترل شبه نظامیان است، از شامگاه شنبه آرام بوده است.

شبه نظامیان القاعده حدودا از هفته گذشته کنترل رمادی و فلوجه را در اختیار گرفتند و از همان موقع با نیروهای امنیتی دولتی مقابله کرده اند.

رمادی و فلوجه پس از ۲۰۰۳ از اماکن استقرار القاعده بوده است. فلوجه هدف دو حمله عمده بوده که طی آن نیروهای آمریکایی سنگین ترین عملیات پس از جنگ ویتنام را ترتیب دادند.
XS
SM
MD
LG