لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

فضانورد زن آمریکایی با رکوردی تازه به زمین بازگشت


بازگشت رکوددار اقامت در خارج از اتمسفر به زمین در میان فضانوردان آمریکایی
بازگشت رکوددار اقامت در خارج از اتمسفر به زمین در میان فضانوردان آمریکایی

پگی ویتسون، فضانورد آمریکایی اواخر شنبه شب یازدهم شهریور به وقت ایالات متحده به سیاره زمین بازگشت. وی اکنون صاحب رکورد بیشترین مدت اقامت در خارج از اتمسفر زمین در میان فضانوردان آمریکایی است.

پگی ویتسون در سه ماموریت جداگانه در مجموع به مدت ۶۶۵ روز یا یکسال و ده ماه در فضا زندگی کرده است. گنادی پدالکا، فضانورد روسی با ۸۷۹ روز اقامت در فضا صاحب رکورد جهانی است.

پگی ویتسون همراه با دو فضانورد دیگر با کپسول فضایی سایوز از ایستگاه بین المللی فضایی وارد قزاقستان شد. وی پیش از بازگشت به آمریکا و سفر به زادگاهش هیوستون، به آلمان می رود.

هیوستون در طوفان اخیر هاروی دچار سیل گرفتگی بی سابقه ای شده است. اما پگی ویتسون در ایمیلی که به خبرگزاری آسوشیتد پرس فرستاده نوشته است خانه او آسیب ندیده.

ویتسون که متخصص بیوشیمی است، سومین و آخرین ماموریت خود در ایستگاه بین المللی فضایی را نوامبر گذشته آغاز کرد و این ماموریت ۲۸۸ روز ادامه داشت. او در طول ماموریت خود به مدت ۱۰ ساعت راهپیمایی فضایی کرد و نام خود را به عنوان اولین زنی که دو بار فرماندهی ایستگاه فضایی را بر عهده گرفته ثبت کرد.

پگی ویتسون و دیگر فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی همچنین صدها آزمایش در زمینه های مربوط به بیولوژی، بیوتکنولوژی، علوم فیزیکی و علوم مربوط به زمین انجام دادند.

خانم ویتسون که ۵۷ ساله است همچنین مسن ترین زنی است که به فضا رفته است.

او گفته که مطمئن نیست ماموریت اخیر، آخرین ماموریت فضایی او بوده یا نه.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG