لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

فضانورد زن آمریکایی با رکوردی تازه به زمین بر می گردد


بازگشت فضانوردی با بیشترین مدت اقامت در خارج از جو زمین
بازگشت فضانوردی با بیشترین مدت اقامت در خارج از جو زمین

با بازگشت پگی ویتسون به سیاره زمین، وی در میان فضانوردان آمریکایی صاحب رکورد بیشترین مدت اقامت در خارج از اتمسفر زمین می شود.

پگی ویتسون در سه ماموریت جداگانه به مدت ۶۶۵ روز یا یکسال و ده ماه در فضا زندگی کرده است. گنادی پدالکا، فضانورد روسی با ۸۷۹ روز اقامت در فضا صاحب رکورد جهانی است.

پگی ویتسون شنبه شب با کپسول فضایی سایوز از ایستگاه بین المللی فضایی وارد قزاقستان می شود. وی پیش از بازگشت به آمریکا و سفر به زادگاهش هیوستون، به آلمان خواهد رفت.

هیوستون در طوفان اخیر هاروی دچار سیل گرفتگی بی سابقه ای شده است. اما پگی ویتسون در ایمیلی که به خبرگزاری آسوشیتد پرس فرستاده نوشته است خانه او آسیب ندیده است.

ویتسون که متخصص بیوشیمی است، سومین و آخرین ماموریت خود در ایستگاه بین المللی فضایی را نوامبر گذشته آغاز کرد. او در طول ماموریت خود راهپیمایی فضایی کرد و نام خود را به عنوان اولین زنی که دو بار فرماندهی ایستگاه فضایی را بر عهده گرفته ثبت کرد.

پگی ویتسون و دیگر فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی همچنین صدها آزمایش در زمینه های مربوط به بیولوژی، بیوتکنولوژی، علوم فیزیکی و علوم مربوط به زمین انجام دادند.

خانم ویتسون که ۵۷ ساله است همچنین مسن ترین زنی خواهد بود که به فضا رفته است.

او گفته که مطمئن نیست ماموریت اخیر، آخرین ماموریت فضایی او بوده یا نه.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG