لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

روزنامه نگار آذربایجانی به بیش از ۷ سال زندان محکوم شد


یک روزنامه نگار تحقیقی مشهور در جمهوری آذربایجان به هفت سال و نیم زندان محکوم شده است.

خدیجه اسماعیل اوف، که با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی نیز همکاری دارد، یک روز پیش از اعلام حکم در دادگاه محرمانه ای که به اتهام فساد در آن محاکمه می شد، دولت آذربایجان را یک "ماشین سرکوب" نامید و محاکمه را بعنوان دسیسه ای برای خاموش کردن او رد کرد.

خدیجه پیش از آن که قاضی سخنانش را قطع کند، گفت گزارش های او ثابت کرد الهام علی اوف رئیس جمهوری "بودجه را غارت کرد و اعضای خانواده اش بهره گیران مستقیم آن بودند."

طرفداران اسماعیل اوف می گویند اتهامات نادرست است و آنها را دولتی که می خواهد چند صدای روزنامه نگار مستقل را خاموش کند، جعل کرده است.

اسماعیل اوف، که به دلیل تحقیق در باره فساد در سطوح بالای دولت آذربایجان برنده جایزه روزنامه نگاری تحقیقی شد، گفت اتهامات فرار از پرداخت مالیات و فعالیت های بازرگانی غیر قانونی و سوء استفاده از قدرت، تلافی جویی و برآمده از انگیزه های سیاسی است.

وکیل اسماعیل اوف به خبرگزاری فرانسه گفت او روز دوشنبه تاکید کرد حتی مجازات زندان طولانی او را از سخن گفتن باز نخواهد داشت.

کمیته حفاظت از رورنامه نگاران در نیویورک صدور حکم مجازات زندان برای اسماعیل اوف را محکوم کرد.

در جمهوری آذربایجان شمار دیگری از روزنامه نگاران و فعالان، در روندی که گروه های طرفدار حقوق بشر آن را کوشش برای خاموش ساختن ناراضیان می نامند، زندانی شده اند.

XS
SM
MD
LG