لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

یورش ماموران دادستانی جمهوری آذربایجان به دفاتر رادیو آزادی


کارکنان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در باکو در یک اتاق نگه داشته شده اند - جمعه

روز جمعه ماموران دادستانی دولت جمهوری آذربایجان به دفاتر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی که منابع مالی آن را دولت آمریکا تامین می‌کند، حمله کردند.

این عوامل دادستانی گفته‌اند از دادگاه حکم به بستن این شبکه دارند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی روز جمعه اعلام کرد دست کم ده نفر از عوامل دادستانی، با پشتیبانی ماموران مسلح پلیس به دفاتر این شبکه در باکو وارد شده‌اند.

این شبکه در تارنمای خود تصویری را منتشر کرده که حدود ۲۰ نفر از نیروهایش را نشان می دهد در حالی که مقامات در حال جستجو در ساختمان هستند، در دفتر نگه داشته شده اند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی هم چنین اظهارات دادستانی را منتشر کرده که گفته است این جستجوها مربوط به تحقیقاتی در مورد این رادیو که «نهادی است که منابع مالی خارجی می گیرد» صورت می‌گیرد.

دفتر دادستانی در آذربایجان در همین رابطه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که جستجوها در مورد یک «جرم بزرگ» است، اما جزئیاتی در این باره ارائه نداده.

پیشتر در ماه جاری میلادی، یک دادگاه آذری دستور داد که یک خبرنگار زن رادیو اروپای آزاد به مدت دو ماه در بازداشت باشد تا به اتهام او که تلاش برای تحت فشار قرار دادن یک مرد به خودکشی خوانده شده، رسیدگی شود.

مقامات آمریکایی خواستار آزادی فوری این خبرنگار شده‌ و گفته‌اند که این تازه ترین اقدام دولت جمهوری آذربایجان برای ساکت کردن انتقادات و محدود کردن آزادی بیان است.

XS
SM
MD
LG