لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

انعقاد قراردادهای عمده فروش گاز آذربایجان به اروپا


مدیر شرکت گازی «شاه دنیز» آذربایجان پس از انعقاد قرارداد فروش گاز به طرف ایتالیایی. باکو، ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳
مدیر شرکت گازی «شاه دنیز» آذربایجان پس از انعقاد قرارداد فروش گاز به طرف ایتالیایی. باکو، ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳

به رغم تلاش مسکو برای نزدیک نگاه داشتن جمهوری آذربایجان، آذربایجان جایگاه مهمی در تأمین گاز اروپا یافته و کوششهای پوتین ثمر چندانی نداشته است.

جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه قراردادهایی را با محور تامین گاز برای خریداران اروپایی اش امضا کرد.


مسکو کوشش های دیپلماتیک خود را برای نزدیک نگاه داشتن آذربایجان افزایش داده، اما کوشش های ولادیمیر پوتین برای غلبه بر غول های غربی صنعت و انرژی چندان ثمربخش نبوده است.

به رغم تلاش مسکو برای تسلط بیشتر بر خطوط لوله گاز آذربایجان، روز پنجشنبه اعلام شد که چندین شرکت عمده غربی از پروژه آذربایجان موسوم به «شاه دنیز ۲» گاز خریده اند و می خرند. شرکت های شل، بلغارگاز، فنوسا، دیپای یونان، ایی. اون آلمان، ژ. د. اف سوئز(که فرانسوی است) هرا تریدینگ ایتالیا،‌ اکسپوی سوییس و انل ایتالیا هستند.

کریستوفر دلبروک، مدیر اجرایی شرکت آلمانی ایی اون، طی بیانیه ای، این ارتباط گسترده جمهوری آذربایجان را با غرب، تحولی شگرف و بی سابقه خواند.

اروپا طی سال های اخیر کوشیده که گزینه ای برای خرید گاز از شرکت روسی گازپروم بیابد که طی چند سال گذشته نرخ گاز صادراتی خود را افزایش داده است. گازپروم روسیه، یک چهارم نیاز گاز طبیعی اروپا را برطرف می کند.

انتظار می رود که از سال ۲۰۱۹ شاه دنیز آذربایجان بتواند میزان بیشتری از گاز مورد نیاز اروپا را تامین کند. نیمی از گازی که از جمهوری آذربایجان به اروپا صادر می شود، برای ایتالیا در نظر گرفته شده است. جمهوری آذربایجان می گوید میزان گازی که راهی ایتالیا خواهد شد، سالانه ۸ میلیارد متر مکعب برآورد شده است.
XS
SM
MD
LG