لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

موفقیت نفتی جمهوری آذربایجان


چهارده سال پیش، میدان عظیم گاز شاه دنیز دربستر دریای خزر، در آبهای ساحلی جمهوری آذریایجان کشف شد. ماه پیش، آذربایجان وشریکانش، یعنی شرکت های انرژی چند ملیتی که در میدان کار می کنند، اعلام کردند ظرف شش سال آینده آذربایجان تحویل گاز طبیعی به اروپا را ازطریق خط لوله ترانس آدریاتیک آغاز خواهد کرد. پاتریک ونترل، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت این خبر دستاوردی مهم برای آذربایجان و گامی عمده در اجرای طرح کریدور گاز جنوبی است که گاز خزر را به مشتریان اروپایی تحویل خواهد داد.
این تحول نقطه عطف بزرگی در کوشش های اروپا برای به وجود آوردن یک کریدور تدارکاتی جدید جنوبی است که از ذخایر عظیم گاز در حوزه خزر بهره برداری خواهد کرد و به این ترتیب از وابستگی قاره به وارات گاز از روسیه می کاهد. تولید گاز، که در آغاز ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال خواهد بود، از آذربایجان از طریق جنوب گرجستان از خط لوله قفقاز خواهد گذشت، سپس از ترکیه، از راه خط لوله ترانس آناتولی که قراراست ساخته شود، جریان خواهد یافت. گاز به خط لوله ترانس آدریاتیک، که با دور زدن روسیه واوکراین، از یونان، آلبانی و ایتالیا می گذرد منتقل خواهد شد.

قائم مقام سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: کوریدور جنوبی یک منبع جدید گاز برای اروپا فراهم خواهد آورد، هدفی که آمریکا قویا از آن حمایت می کند. این دستاورد کوشش های اروپا را برای متنوع ساختن منابع انرژی خود، از جمله گام های شجاعانه به سوی رقابت و تجارت، که در برنامه سوم انرژی اتحادیه اروپا مشخص شده است، منعکس می کند.
ونترل گفت: انتخاب خط لوله ترانس اتلانتیک به عنوان وسیله ای برای ارتباط دادن گاز خزربه اروپا گام مهمی دیگر در روندی است که در پیشبرد امنیت انرژی اروپا و گسترش رقابت در تامین منابع انرژی برداشته می شود.
قائم مقام سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اهمیت کریدور جنوبی را برای امنیت انرژی جهانی یادآورشد و گفت این برنامه با رساندن گاز خزر به بازارهای بین المللی به تامین نیازهای انرژی جهان، که برای رشد اقتصادی بادوام مهم است، کمک خواهد کرد.
او گفت آمریکا اهمیت کریدورگاز جنوبی را دراین محتوای گسترده ترمی بیند، و به آذریایجان وکنسرسیوم شاه دنیز در رسیدن به این مرحله مهم تبریک می گوید.
XS
SM
MD
LG