لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

خطر «اخراج» ایوب عبداللهی، معترض کُرد ایرانی، از ترکیه


 ایوب عبداللهی، معترض آسیب‌دیده از ناحیه چشم
ایوب عبداللهی، معترض آسیب‌دیده از ناحیه چشم

ایوب عبداللهی، معترض ۲۴ ساله کُرد ایرانی که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری از ناحیه چشم آسیب دیده است، به صدای آمریکا گفت که اکنون در خطر اخراج از ترکیه قرار دارد.

این معترض اهل سقز در استان کردستان، که ۱۹ مهر ۱۴۰۱ با شلیک گلوله ساچمه‌ای چشم راستش با شلیک گلوله ساچمه‌ای مأموران جمهوری اسلامی صدمه دیده، در پاسخ به پرسش‌های صدای آمریکا درباره وضعیت خود گفت که در پی بروز مشکلات امنیتی مجبور شده ایران را ترک کند و به ترکیه برود.

ایوب عبداللهی که قصد داشته برای رسیدن به شرایط بهتر و درمان چشمش که دو بار در ایران جراحی شده به کشوری امن‌تر برود، به طور غیرقانونی ترکیه را به مقصد یونان ترک کند، توسط پلیس یونان بازداشت و به ترکیه بازگردانده شده است.

به گفته ایوب عبداللهی، پس از چند روز بازداشت و «شکنجه و تحقیر» توسط پلیس، به او حکم «اخراج» از کشور ترکیه داده‌اند و از مهلت هفت روزه او برای ترک ترکیه «دو روز» باقی مانده است.

این پناهجوی آسیب‌دیده که نگران است او را به ایران «دیپورت» کنند، به صدای آمریکا گفت که در صورت بازگردانده شدن به ایران با خطر جانی روبه‌رو است.

در جریان این دور از اعتراضات سراسری ایران که در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، چشم ده‌ها معترض بر اثر شلیک مستقیم گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای جمهوری اسلامی آسیب دید و شماری از آنها نابینا شدند.

XS
SM
MD
LG