لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

وزیر خارجه اتریش در سفر به تهران حامل «پیام اروپا» به مقام‌های ایران خواهد بود


آلکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش
آلکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش

در میانه تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، وزیر امور خارجه اتریش روز چهارشنبه ۳۰ بهمن گفت هفته آینده به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آلکساندر شالنبرگ پس از دیدار با همتای آلمانی خود در برلین گفت در جریان سفر خود در روزهای شنبه و یکشنبه، «پیام اروپا» را به ایران ابلاغ می‌کند.

وی همچنین گفت که پیش از سفر به تهران و دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی، قرار است با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و با او در همین زمینه گفت‌وگو کند.

فشار حداکثری دولت ترامپ بر جمهوری اسلامی

از یکسال پیش دولت پرزیدنت ترامپ فشار حداکثری بر ایران را آغاز کرد. رئیس جمهوری آمریکا هفته پیش نیز در بخشی از گزارش سالانه به کنگره آمریکا به فشار بر جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفته بود به خاطر تحریم‌های قدرتمند ما، اقتصاد ایران در وضعیت خیلی بدی است. ما می‌توانیم کمک کنیم تا در زمانی خیلی کوتاه این وضعیت بهتر شود. آن‌ها شاید یا غرور بیش از حد دارند یا مرتکب حماقت می‌شوند ولی تصمیم با آن‌ها است و ما حاضر به کمک هستیم. ما این جا هستیم. بگذارید ببینیم چه راهی اختیار می‌کنند. این کاملا در اختیار آن‌ها است.

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG