لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اتریش: نامزد دست راستی پیشتاز است


نوربرت هوفر در حال رای دادن در روز یکشنبه.
نوربرت هوفر در حال رای دادن در روز یکشنبه.

شهروندان اتریش روز یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری آن کشور به پای صندوق های رای رفتند. آسوشیتدپرس گزارش داده است که نتایج اولیه انتخابات نشان می دهد که نوربرت هوفر، نامزد راست افراطی در پیش است. این خبرگزاری گزارش داده ۶۷ درصد آرا شمرده شده اما هنوز زود است که فرد پیروز مشخص شود.

این برای نخستین بار از جنگ جهانی دوم به این طرف است که یک نامزد راست افراطی در مسیر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اتریش قرار گرفته است.

نوربرت هوفر، نامزد حزب آزادی رقابت تنگاتنگی را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اتریش با الکساندر ون در بلن، استاد اقتصاد برخوردار از حمایت حزب سبز دنبال می کند.

نوربرت هوفر در مبارزات انتخاباتی اش مواضع ضد مهاجرت و ضد اتحادیه اروپای خود را پنهان نکرد و توانست به طور غیرمنتظره ای با کسب ۳۵ درصد آرا، از انتخابات دور اول ریاست جمهوی اتریش پیروز درآید.

هوفر روز جمعه به هواداران خود، پیغامی داد که از آن به عنوان پیامی علیه مسلمانان برداشت شد. او گفت: "به کسانی که در اتریش به نفع دولت اسلامی و یا برای تجاوز به زنان به جنگ می روند می گویم: اینجا خانه شما نیست." جمعیت حاضر نیز از این سخنان به شدت استقبال کرد.

الکساندر ون در بلن هشدار داده است پیروزی احتمالی نامزد پوپولیست، نوربرت هوفر دموکراسی در اتریش را بخطر خواهد انداخت.

XS
SM
MD
LG