لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۹

عملیات ضد تروریستی استرالیا درپی تهدید داعش به «نمایش کشتار»


ماموران پلیس استرالیا در حال بازرسی از یک خانه در شهر سیدنی، در جریان عملیات ضد تروریستی روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۳
ماموران پلیس استرالیا در حال بازرسی از یک خانه در شهر سیدنی، در جریان عملیات ضد تروریستی روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۳

نخست وزیر استرالیا روز پنجشنبه اعلام کرد در پی تهدید یکی از اعضای احتمالی گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» برای «نمایش کشتار» در آن کشور، نیروهای امنیتی استرالیا یک عملیات بزرگ ضد تروریستی به اجرا درآمد.

به گفته تونی آبوت این فرد، که ظاهرا عضو ارشد گروه افراطی نیز هست، چنین دستوری را صادر کرده بود.

رسانه‌های استرالیایی می‌گویند اسنادی که روز پنجشنبه در اختیار دادگاه گذاشته شدند، نشان می‌دهند پیکارجویان افراطی قصد داشتند به طور تصادفی چند شهروند استرالیایی را انتخاب کرده، آنها را ربوده، در پرچم گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش پیچیده و سپس آنها را گردن بزنند.

یک مقام پلیس استرالیا در «نیو سالت ولز» ضمن تایید این مطلب گفت، گفت چنین حمله‌ای می‌توانست علیه هر فردی در خیابان صورت بگیرد. به گفته پلیس استرالیا در این عملیات، حدود ۸۰۰ نیروی پلیس فدرال و ایالتی به بیش از ۱۲ ساختمان در سراسر سیدنی هجوم بردند و ۱۵ نفر نیز در جریان این عملیات بازداشت شدند.

داستان کل استرالیا نیز اندکی بعد تایید کرد یک مرد افغان، که مدتی در استرالیا بسر برده و هم‌اکنون با پیکارجویان گروه دولت اسلامی در خاورمیانه همکاری می‌کند، به طرفداران آن گروه افراطی در استرالیا دستور داده بود که مردم را گردن بزنند و از آنها ویدئو تهیه کنند.

هویت این فرد هنوز ار طرف مقام‌های استرالیایی فاش نشده است، با این حال دادستان کل استرالیا در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی آن کشور گفت «اگر پلیس امروز عمل نکرده بود، احتمالا چنین اتفاقی می‌افتاد.»

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید در اسناد مربوط به این پرونده که امروز به دادگاه ارائه شد، از شخصی به نام «محمد علی باریالی» که به عنوان یکی از اعضای ارشد داعش در استرالیا شناخته می‌شود، به عنوان یکی از افرادی که در آن توطئه دست دارد نام برده شده. وی در میان بازداشت شدگان است.

بنا بر این گزارش، یکی دیگر از بازداشت‌شدگان یک مرد ۲۲ ساله ساکن سیدنی به نام «عمرجان آذری» است، که روز پنجشنبه در دادگاه حاضر شد. او به همدستی در آماده کردن یک حمله تروریستی متهم شده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت این عملیات چند روز پس از آن صورت گرفت که دولت استرالیا در پاسخ به تهدید طرفداران گروه دولت اسلامی – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید – سطح هشدار تروریستی در آن کشور را بالا برد.

اما نخست وزیر استرالیا می‌گوید اطلاعاتی که نشان دهد حمله فوری در پیش باشد، در دست نیست.

استرالیا این هفته، با اعزام ۶۰۰ نیروی نظامی و ۱۰ هواپیما برای کمک به ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری ایالات متحده، برای مبارزه با گروه افراطی سنی دولت اسلامی در عراق، موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG