لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

پلیس استرالیا: مظنون به ارتباط با داعش احتمالا به تنهایی عمل نکرده بود


تونی آبوت نخست وزیر استرالیا
تونی آبوت نخست وزیر استرالیا

پلیس استرالیا می‌گوید تروریست مظنون که درپی حمله به دو افسر پلیس آن کشور هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد، آن گونه که گروه‌های تحقیق در ابتدا گمان می‌کردند، ممکن است به تنهایی عمل نکرده باشد.

عبدالنعمان حیدر، جوان ۱۸ ساله که برای بازجویی به یک کلانتری در ملبورن رفته بود، پس از حمله به افسران با چاقو کشته شد.

شایع شده است که حیدر با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ارتباط داشت یا از آن الهام می‌گرفت. این گروه یک روز پیش از آن، از حامیان خود خواسته بود شهروندان استرالیایی را بکشند.

گروه‌های تحقیق در ابتدا اظهار نظر کرده بودند که این جوان به تنهایی عمل کرده است؛ اما رئیس پلیس ایالت ویکتوریا به رسانه‌های استرالیا گفت اطلاعات گردآوری شده حاکی است زمانی که حیدر وارد کلانتری شد، با افراد دیگری حرف می‌زد.

او در ادامه افزود پلیس در این باره که آیا کسی حیدر را در محل کلانتری پیاده کرد، یا آن که کسی منتظر بود او را پس از انجام حمله سوار خودرو کند، تحقیق می‌کند.

پلیس استرالیا روز چهارشنبه حیدر را «مظنون شناخته شده تروریسم» خواند. گذرنامه او هفته گذشته به دلایل امنیتی، پس از آن که با پرچم گروه موسوم به دولت اسلامی در یک بازار سرپوشیده دیده شد، باطل شد.

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گروه دولت اسلامی را ظاهرا مسئول کارهای حیدر دانست و آن را یک «فرقه مرگ» نامید.

داعش حامیان خود را به کشتن شهروندان استرالیا، کانادا، فرانسه و کشورهای دیگری که به ائتلاف جهانی علیه اعضای آن گروه پیوسته‌اند فرا خوانده است.

استرالیا موافقت کرده است دست کم ۶۰۰ سرباز و ۱۰ فروند هواپیمای نظامی برای کمک به عملیات ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی بفرستد.

دولت استرالیا تخمین می‌زند حدود ۶۰ استرالیایی در کنار داعش می‌جنگند و ۱۰۰ نفر دیگر از داخل آن کشور از آن گروه حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG