لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

آیا ایران می تواند افتضاح دیپلماتیک تلویزیون استرالیا را در لبنان حل کند؟


ماشین زندان مادر و تیم برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه که قصد داشتند کودکی را از بیروت به استرالیا ببرند، به دادگاهی در بیروت می برد.
ماشین زندان مادر و تیم برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه که قصد داشتند کودکی را از بیروت به استرالیا ببرند، به دادگاهی در بیروت می برد.

یک دعوای خانوادگی، گروه تلویزیونی "۶۰ دقیقه" استرالیا را به درد سر انداخت.

یک زن استرالیایی و شوهر لبنانی او وقتی که از هم جدا شدند، داستان جدیدی شکل گرفت. علی الامین وقتی با دو فرزندش به بیروت بازگشت، و در یک دادگاه مذهبی، حضانت آنها را از آن خود کرد.

سالی فالکنر، مادر این دو کودک، برای این که فرزندانش را به استرالیا بازگرداند، از اعضای گروه تلویزیونی برنامه "۶۰ دقیقه" شبکه ۹ استرالیا درخواست کمک کرد.

وقتی آنها در بیروت تلاش کردند این دو کودک را بازگرداند، مقام های قضایی لبنان، این اقدام را "آدم ربایی" تلقی کرده و مادر و اعضای گروه تلویزیونی را بازداشت کردند.

مقام های قضایی می گویند دریافت پول و تلاش برای بردن بچه ها بدون رضایت پدر، حکم آدم ربایی دارد.

روزنامه "استرالین" در گزارشی به قلم جان لیانز به این پرونده پرداخته است:

گروه تلویزیونی برنامه "۶۰ دقیقه" که ظاهرا در هماهنگی با دو سرباز سابق قصد ربودن دو کودک را از خیابان های بیروت داشته اند، دستگیر و در لبنان زندانی شده اند.

یک سال پیش بود که "پیتر گرسته" ژورنالیست استرالیایی شبکه خبری الجزیره، پس از ۴۰۰ روز حبس در مصر از سوی عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، مورد عفو قرار گرفت. اما شرایط گروه "۶۰ دقیقه" به مراتب پیچیده تر از وضعیت "گرسته" است و سرنوشت آن ها در گرو مجموعه ای از ملاحظات حقوقی، مذهبی و سیاسی است که حزب الله لبنان در آن نقشی محوری خواهد داشت.

اگر تایید شود که "شبکه ۹" استرالیا حدود ۱۱۵۰۰ دلار به موسسه بین المللی "یافتن کودک ربوده شده" برای کودک ربایی پرداخت کرده، افکار عمومی لبنان در این پرونده نقشی مهم ایفا خواهند کرد.

وزیر خارجه استرالیا می تواند از روابط نزدیک اش با محمد جواد ظریف استفاده کند. اگر ایران که حزب الله را تامین می کند به آن ها بگوید استرالیایی ها باید آزاد شوند احتمالا این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

ممکن است حزب الله در تلاش های دولت استرالیا برای آزادی این افراد نقش مستقیمی نداشته باشد ولی اگر این افراد موفق شوند که لبنان را ترک کنند باید از فرودگاه بیروت عبور کنند که در اختیار حزب الله لبنان است.

استرالیا از سال ۲۰۰۳ حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است. از این رو مقام های استرالیایی اجازه ملاقات با نمایندگان حزب الله را ندارند.

تماس های جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا، با جبران باسیل، همتای لبنانی اش، تا کنون نتیجه چندانی نداشته است.

وزیر خارجه استرالیا می تواند از روابط نزدیک اش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، استفاده کند. اگر ایران که حزب الله را تامین می کند به آن ها بگوید استرالیایی ها باید آزاد شوند احتمالا این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG