لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

حمله به شاه‌چراغ | امیرعبداللهیان: «پروژه چند‌لایه» است؛ سازگارا: کار سپاه بود


تصویری از «شاهچراغ» پس از حمله روز چهارشنبه.
تصویری از «شاهچراغ» پس از حمله روز چهارشنبه.

در حالی که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی بر این باورند که حمله به شاه‌چراغ «توطئه حکومت» برای «انحراف افکار عمومی» از اعتراضات سراسری بوده، وزیر امور خارجه ایران گفت: قطعاً اجازه نمی‌دهیم امنیت و منافع ملی ایران توسط تروریست‌ها و مداخله‌گران خارجی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند، بازیچه شود.

هم‌زمان با ششمین هفته از موج اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران، رسانه‌های دولتی روز چهارشنبه ۴ آبان گزارش دادند که در اثر تیراندازی سه فرد مسلح از بیرون به داخل حرم مطهر شاه‌چراغ شیراز در ساعت ۱۷:۴۵ دقیقه عصر، ۱۵ تن کشته و دست کم ۴۰ تن زخمی شدند. هرچند این ارقام در منابع مختلف متفاوت ذکر شده است.

حکومت جمهوری اسلامی می‌گوید فرد مسلحی که حمله را ترتیب داد دستگیر کرده است. رسانه های دولتی «تروریست های تکفیری» را مقصر دانستند؛ برچسبی که تهران برای شبه نظامیان مسلمان سنی تندرو مانند دولت اسلامی استفاده می کند.

محسن سازگارا: عملیات شاه‌چراغ توسط اطلاعات سپاه و برای
تحریک مذهبی‌ها بود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت: «این جنایت نیت شوم مروج ترور و خشونت در ایران را کاملاً روشن کرد. اطلاعات موثقی حاکی از آن است که دشمنان برای ناامن کردن ایران یک پروژه چند لایه طراحی کرده اند.»

احمد وحیدی، وزیر کشور، نیز اعتراضات گسترده ایران را عامل زمینه سازی برای حمله شیراز دانست و به گفته رسانه های دولتی، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور گفت ایران پاسخ خواهد داد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی تحلیل‌گران روایت حکومت ایران را رد کرده ‌اند و محسن سازگارا، تحلیل‌گر امور ایران به صدای آمریکا گفت این عملیات کار سپاه پاسداران و برای تحریک مذهبی‌ها بوده.

پیش از این، در سال ۱۳۷۳ یک بمب‌گذاری در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد رخ داد که جمهوری اسلامی آن را حمله تروریستی اعلام کرد و به سازمان مجاهدین خلق نسبت داد. اما سال‌ها بعد برخی مقامات حکومتی، آن را یک پروژه امنیتی وزارت اطلاعات و با هدایت سعید امامی معرفی کردند.

XS
SM
MD
LG