لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۲

نتایج «امیدوارکننده» داروی آسترازنکا برای درمان سرطان تهاجمی ریه


شرکت آسترازنکا اعلام کرد که نتایج ترکیب داروی سرطان این شرکت به نام «ایمفینزی» و شیمی درمانی در فاز پایانی آزمایش‌ها بر روی بیماران مبتلا به نوع تهاجمی سرطان ریه «امیدوارکننده» بوده است.

این شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی اعلام کرد داده‌ها نشان می‌دهد این ترکیب برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در نمونه‌های بافتی که در جریان عمل جراحی برداشته شده‌اند در مقایسه با شیمی درمانی صرف، در بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیرکوچک (NSCLC) مؤثرتر بوده است.

آسترازنکا می‌گوید کارآزمایی‌های بالینی را طبق برنامه ریزی برای ارزیابی میزان بقای عاری از بیماری ادامه خواهد داد و داده‌های موقت را با مقامات بهداشتی سراسر جهان به اشتراک خواهد گذاشت.

داروی «ایمفینزی» متعلق به درمان‌های ایمونوتراپی است که از آنتی‌بادی‌هایی که مسیر مواد خارجی موجود در بدن را مسدود می‌کنند و یا به آن متصل می‌شوند بهره می‌برد.

این درمان در سال ۲۰۲۱ با فروش ۲.۴۱ میلیارد دلاری همراه بود.

«ایمفینزی» حاوی ماده فعال دوروالوماب، یک آنتی‌بادی مونوکلونال است؛ نوعی پروتئین که برای شناسایی و اتصال به پروتئینی به نام (PD-L۱) طراحی شده است که در سطح بسیاری از سلول های سرطانی وجود دارد.

این پروتئین، سلول‌های ایمنی را که به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند غیرفعال می‌کند. ایمفینزی با چسبیدن به آن، اثرش را مسدود می‌کند و توانایی سیستم ایمنی را برای حمله به سلول‌های سرطانی افزایش می‌دهد. در نتیجه پیشرفت بیماری کاهش پیدا می‌کند.

سوزان گالبریت، معاون اجرایی تحقیق و توسعه انکولوژی شرکت آسترازنکا گفت درگیر کردن واکنش ایمنی با ایمفینزی چه قبل و چه پس از عمل جراحی، یک رویکرد جدید و‌ هیجان انگیز است.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد سرطان ریه سلول غیر‌کوچک، شایع‌ترین شکل سرطان ریه است که شامل حدود ۸۵ درصد از ۲.۲ میلیون مورد جدید تشخیص داده شده در هر سال در سراسر جهان می‌شود.

XS
SM
MD
LG