لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

داروی شرکت آسترازنکا می‌تواند بقای برخی از بیماران مبتلا به سرطان پستان را افزایش دهد


شرکت آسترازنکا اعلام کرد که داده‌های به دست آمده از مراحل پایانی کارآزمایی داروی تولید شده این شرکت علیه نوعی از سرطان پستان نشان داده است افراد مصرف‌کننده این دارو می‌توانند عمر طولانی‌تری داشته باشند.

داروی موسوم به اینهرتو (Enhertu) تولید مشترک آسترازنکا و شرکت ژاپنی «داییچی سانکیو» است.

این دارو توانسته شانس بقا را در بیمارانی که سطح پایین پروتئین موسوم به HER2 را دارند و تومور در دیگر نقاط بدنشان نیز پخش شده است افزایش بدهد.

تمامی سلول‌های پستان دارای پروتئین HER2 هستند که کنترل چگونگی رشد و تقسیم سلول‌ها را در دست دارند. هنگامی که بافت پستان این پروتئین را بیش از اندازه تولید کند، سلول‌ها سریع‌تر تکثیر می‌شوند و رشد کنترل نشده آنها ممکن است منجر به ایجاد تومور شود.

مطالعه داروی شرکت آسترازنکا بر روی زنانی متمرکز بوده است که سه تا چهار گزینه درمانی دیگر را استفاده کرده بودند.

با این حال دانشمندان امیدوارند این درمان بتواند در طیف وسیع‌تری از بیماران از جمله آنها که در مراحل نخست سرطان پستان قرار دارند نیز مؤثر واقع شود.

معاون مدیر بخش پژوهش سرطان شرکت آسترازنکا گفت نتایج به دست آمده می‌تواند شیوه‌ای که سرطان پستان دسته‌بندی و درمان می‌شود را تغییر دهد.

این دارو در واقع آنتی‌بادی‌های مهندسی‌شده‌ای است که به تومورهای دارنده پروتئین HER2 حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

آسترازنکا می‌گوید این درمان بهبود قابل توجهی در بقا بدون پیشرفت بیماری نشان داد. این، مدت زمانی است که بیمار می‌تواند بدون وخیم‌تر شدن بیماری به زندگی ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG