لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

صندلی «جنتی» در خبرگان به «موحدی کرمانی» رسید؛ خبرگان در سیطره منصوبان خامنه‌ای


موحدی کرمانی و جنتی
موحدی کرمانی و جنتی

محمدعلی موحدی کرمانی، نماینده سابق خامنه‌ای در سپاه و عضو فعلی «مجمع تشخیص مصلحت نظام» که منصوب خامنه‌ای است، با رای راه‌یافتگان به مجلس خبرگان، به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد.

در نشست افتتاحیه دوره ششم مجلس خبرگان رهبری که صبح امروز در تهران برگزار شد، موحدی کرمانی ابتدا به عنوان رئیس سنی اداره جلسه را برعهده گرفت اما در ادامه با رای ۵۵ نفر از این مجلس ۸۸ نفره، برای مدت دو سال رئیس این مجلس شد.

احمد جنتی، دبیر کهن‌سال شورای نگهبان که در این دوره در انتخابات شرکت نکرده بود، دوره پیش ریاست این مجلس را برعهده داشت.

ابراهیم رئیسی و محمد علی آل‌هاشم که در جریان سانحه هوایی عصر یکشنبه در استان آذربایجان شرقی کشته شدند نیز عضوی از دوره جدید این مجلس بودند.

نشست امروز مجلس خبرگان با پیام علی خامنه‌ای افتتاح شد.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان مسئولیت انتخاب و نظارت بر رهبری جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد، اما در عمل تمام اعضای این مجلس یا منصوبان خامنه‌ای در استان‌های مختلف ایران هستند و یا از طریق شش فقیه عضو شورای نگهبان به بهانه «تایید صلاحیت» دست‌چین شده‌اند که خودشان جدا از اینکه بطور مستقیم توسط علی خامنه‌ای منصوب شده‌اند، چهار نفر از شش نفرشان عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری هم هستند.

منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی، نحوه برگزاری انتخابات در ایران را فاقد حداقل استانداردهای یک انتخابات آزاد، سالم و منصفانه می‌دانند. در دو انتخاباتی که در چند ماه اخیر در ایران برگزار شد، پایین‌ترین سطح مشارکت در آن از ابتدای تشکیل جمهوری اسلامی به ثبت رسید.

مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که دور چهاردهم رأی‌گیری برای برگزیدن رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران را هشتم تیر ماه امسال برگزار کنند تا جایگزین ابراهیم رئیسی در این سمت مشخص شود.

بر اساس تصمیم سران سه قوه، ثبت‌‌نام نامزدها در روزهای دهم تا چهاردهم خرداد انجام خواهد شد و زمان تبلیغات انتخاباتی آنها نیز از روز ۲۳ خرداد تا صبح هفتم تیرماه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG