لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

انتقاد علیمحمد دستغیب از عدم پاسخگویی رهبر جمهوری اسلامی


انتقاد علیمحمد دستغیب از عدم پاسخگویی رهبر جمهوری اسلامی
انتقاد علیمحمد دستغیب از عدم پاسخگویی رهبر جمهوری اسلامی

در آستانه نشست جدید مجلس خبرگان رهبری، بحث نظارت بر عملکرد رهبر ایران بار دیگر مطرح شده است.

در حالیکه یک روحانی نزدیک به آیت الله خامنه ای به نقل از وی گفته، مجلس خبرگان اجازه نظارت بر جزییات عملکرد او را ندارد، آیت الله دستغیب، از اعضای مجلس خبرگان می گوید اگر رهبر جمهوری اسلامی چنین چیزی گفته باشد، نشانه دیگری از عدم اجتهاد اوست.

آیت الله علی محمد دستغیب، از اعضای مجلس خبرگان رهبر، بتازگی نامه ای به سایر اعضای خبرگان نوشت و باردیگر از عملکرد رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

این انتقاد آقای دستغیب، بعد از اظهار نظر یک روحانی نزدیک به آیت الله خامنه ای، درباره اختیارات رهبری است.

عباس نبوی یکی از روحانی نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی است که در جلسات «نشست اندیشه های راهبردی با موضوع عدالت» در بیت رهبری شرکت دارد و ده روز پیش در یک سخنرانی گفت که آیت الله خامنه ای به نمایندگان مجلس خبرگان گفته ، اجازه نمی دهد آنها در جزییات عملکرد او دخالت کنند.

این اظهارات عباس نبوی، هنوز از سوی دفتر آیت الله خامنه ای تکذیب نشده است.

اکنون آیت الله دستغیب می گوید اگر آیت الله خامنه ای چنین گفته، این نشانه دیگری از عدم منطق و نفهمیدن احکام خداست.

دستغیب از معدود منتقدان رهبر جمهوری اسلامی در مجلس خبرگان است
دستغیب از معدود منتقدان رهبر جمهوری اسلامی در مجلس خبرگان است

آقای دستغیب در نامه اش به سایر اعضای مجلس خبرگان پرسیده است:«شما از تمام مراجع سؤال کنید که آیا حصر و زندانی کردن بدون محاکمه، شرعی و اسلامی است؟ آیا شنود مکالمات و کنترل رفت و آمد خانواده ها به صرف اتهام، شرعی است؟ آیا ایجاد رعب و وحشت برای مردم از ناحیه سپاه، اسلامی است؟»

دستغیب خود پاسخ داد، «اعضای خبرگان مجتهد هستند و وظیفه دارند در هر موردی که خلاف شرع و قانون است، تذکر دهند و الا مسوول هستند.»

آیت الله علی محمد دستغیب، از جمله معدود عضو مجلس خبرگان رهبری است که در سه سال اخیر انتقاداتی به رهبر جمهوری اسلامی داشته است.

انتقادات دستغیب از آیت الله خامنه ای برای او هزینه هایی داشته است بطوریکه در دو سال اخیر بارها بسیجیان حامی رهبر جمهوری اسلامی به مسجد قبا، محلی که آیت الله دستغیب در آن نماز و سخنرانی دارد، حمله کرده اند.

وظیفه مجلس خبرگان، نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی و عزل و نصب اوست.

با اینکه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، در داخل ایران ، انتقادات از آیت الله خامنه ای افزایش یافت اما مجلس خبرگان در پنج نشست سراسری بعد از آن، با صدور بیانیه هایی، صلاحیت رهبر جمهوری اسلامی را تایید کرده است.

منتقدان حکومت می گویند نحوه گزینش اعضای خبرگان، اجازه نمی دهد منتقدان آیت الله خامنه ای به آن راه یابند. صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان توسط شش فقیه شورای نگهبان رسیدگی می شود که همگی منصوب آیت الله خامنه ای اند.

همچنین اغلب راهیافتگان به این مجلس، نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در نهادهای سپاه، دفاتر ولی فقیه و دانشگاه ها هستند.

XS
SM
MD
LG