لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

دادگاه درخواست تاخیر بررسی پرونده انتقال بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا را رد کرد


گروهی از حامیان آسانژ خواستار لغو استرداد او به آمریکا هستند.
گروهی از حامیان آسانژ خواستار لغو استرداد او به آمریکا هستند.

قاضی دادگاهی در لندن که در حال رسیدگی به پرونده انتقال احتمالی بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به ایالات متحده است، روز دوشنبه درخواست او برای برخورداری از وقت بیشتر جهت آماده شدن برای روند قانونی این پرونده، را رد کرد.

به گزارش گاردین، تیم حقوقی جولیان آسانژ از دادگاه وقت خواست تا برای پرونده تحویل احتمالی او به آمریکا آماده شود؛ اما قاضی دادگاه با رد این درخواست، اعلام کرد که این پرونده در همان زمان از پیش تعیین شده، یعنی در ماه فوریه سال ۲۰۲۰، رسیدگی خواهد شد.

ساجد جاوید، وزیر کشور پیشین بریتانیا، با استرداد آسانژ به آمریکا موافقت کرده بود. اما وکلای آسانژ به این دستور اعتراض کردند.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس بهار امسال پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار مورد اطلاعات محرمانه، شامل سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ، سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا، دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG