لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

جلسه دادگاه استرداد آسانژ به ایالات متحده در فوریه سال ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد


دادگاهی در لندن حکم داد که جلسه مربوط به درخواست استرداد جولین آسانژ، بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس، به ایالات متحده در فوریه سال ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.

به گزارش رویترز، دادگاه در جلسه‌ای که امروز جمعه ۲۴ خرداد ماه برگزار شد، اعلام کرد که جلسه اصلی برای رسیدگی به درخواست استرداد آسانژ، زمستان سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

در جلسه امروز، آسانژ که به دلیل بیماری قادر به حضور در جلسه دادگاه نبود، از طریق ویدئو در دادگاه حاضر شد.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس حدود دو ماه پیش و پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ، سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا، دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد. این گزارش ها شامل جزئیاتی از تلفات غیرنظامیان و مظنونین تروریستی بود که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شدند.

منینگ بر مبنای «قانون جاسوسی» تحت پیگرد قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ زندانی شد. او در سال ۲۰۱۷ آزاد شد، اما دوباره در مارس ۲۰۱۹ به زندان بازگردانده شد تا در برابر یک هیئت منصفه عالی درباره ویکی‌لیکس شهادت بدهد.

برخی مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که اگر آسانژ در ایالات متحده با خطر اعدام مواجه باشند، او را به آمریکا تحویل نخواهند داد.

پیشتر دادگاهی در بریتانیا آسانژ را به ۵۰ هفته زندان محکوم کرد. او متهم است که پس از آزادی به قید وثیقه، از حضور در دادگاه خودداری کرده و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG