لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

اشتون: ایران به پیشنهاد اتمی پاسخ دهد


کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه (٣ آوریل) گفت برای پیشبرد مذاکرات اتمی که قرار است طی هفته جاری برگزار شود، ایران باید به پیشنهاد قدرت های جهانی پاسخ دهد.خانم آشتون این اظهارات را در آنکارا، پایتخت ترکیه بیان کرد.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طرف ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان ریاست گفتگوها در قزاقستان به عهده خواهد داشت. دور جدید مذاکرات نمایندگان کشورهای غربی با مقامات جمهوری اسلامی در مورد بلندپروازی های اتمی ایران روزهای ۵ و ۶ آوریل ( ۱۶ و ١٧ فروردین) در آلماتی در قزاقستان برگزار خواهد شد.

خانم اشتون در مورد مذاکرات آتی در آلماتی به خبرنگاران گفت «من همواره محتاطانه خوش بین هستم. اما موضع من بسیار روشن است که ارائه پاسخ (از جانب ایران) بسیار مهم است.

شش قدرت جهانی در ماه فوریه در آلماتی با نمایندگان ایران دیدار و گفتگو کردند و مقامات غربی به هدف شکستن بن بست کنونی در برنامه اتمی تهران، پیشنهادهایی را مطرح کردند.

کاهش تحریم های بازرگانی که بر طلا و سایر فلزات گرانبهای ایران اعمال شده اند، کاهش محدودیت های واردات محصولات پتروشیمی از جمله پیشنهادهایی بود که نمایندگان کشورهای غربی به تهران ارائه کردند.

ایران نیز در عوض باید روند غنی سازی اورانیوم در سطح بیست درصدی در تاسیسات اتمی فوردو را متوقف کند و «ایران قادر نخواهد بود تا توانایی از سرگیری فوری عملیات غنی سازی در این تاسیسات را داشته باشد».

به نظر می رسد که قدرت های غربی در ارائه این پیشنهادها تا حدودی نرمی و انعطاف به خرج داده باشند.

ایران به طور تلویحی گفته است که از پیشنهادات مطرح شده خشنود و راضی نیست، با این وجود سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران پس از مذاکرات ماه فوریه گفت شش قدرت جهانی تلاش کردند «تا به دیدگاه های ما نزدیک تر شوند».

از سویی دیگر، مسکو ابراز امیدواری کرده است با وجود پیشنهادهایی که به ایران ارائه شده است، پیشرفت هایی در زمینه گفتگوهای اتمی قدرت های جهانی با ایران در دومین نشست آلماتی صورت گیرند.

با وجود نگرانی های غرب در مورد پیشرفت فعالیت های هسته ای ایران و دستیابی دولتمردان این کشور به جنگ افزارهای اتمی، تهران غنی سازی اورانیوم و سوخت نیروگاه های اتمی و در نهایت صادرات نفت بیشتر است را حق مسلم خود می داند و تلاش برای دستیابی به سلاح های اتمی را رد می کند.

منبع: رویترز
XS
SM
MD
LG