لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

آسه آن خواهان مذاکره با چین برسر دريای جنوبی چين است


سران کشورهای عضو آسه آن، سازمان کشورهای جنوب شرقی آسيا، روز دوشنبه در پايتخت کشور ميزبان، کامبوج، با رهبران کشورهای آمريکا، چين، هند، ژاپن، و کره جنوبی ديدار کردند.

اعضای آسه آن در جلسۀ روز دوشنبه در مورد لزوم تحکيم مناسبات اقتصادی در ميان کشورهای منطقه به توافق رسيدند.

در اين جلسه علاوه بر بحث اصلی مربوط به اختلاف برسرمالکيت جزاير دريای جنوبی چين، نکات ديگری چون، مسأله حقوق بشر و گسترش مناسبات آزاد تجاری در منطقه جنوب شرقی آسيا مورد بررسی قرار گرفت.

اما ترس از اختلافات ارضی موجود در مورد دريای جنوبی چين و احتمال منتهی شدن اين اختلاف به يک جنگ منطقه ای به اندازه ای شدت گرفته که همه مسائل ديگر منطقه در حال حاضر در درجه دوم اهميت قرار دارند.

اختلاف ديرين مربوط به آب های سرشار از مواد معدنی و ذخاير نفتی و محل رفت و آمد محموله های بزرگ تجاری دريای جنوبی چين از ابتدا با چين و تايوان شروع شد و از چند سال پيش پای چهار کشور برونئی، مالزی، فيليپين و ويتنام هم به ميان کشيده شده است.

رهبران آسه آن روز يکشنبه تصميم گرفتند از چين بخواهند برای جلوگيری از بروز هرگونه خشونت در منطقه برای تدوين پيش نويس يک پيمان جديد رسماً وارد مذاکره شود.

اين اختلاف از سالهای ۱۹۷۰، يعنی از زمان درگيريهای خونين نيروهای دريايی چين و ويتنام به اين طرف رنگ جدی تری به خود گرفت.

با مطرح شدن مجدد اين اختلاف ها از سال گذشته ميان چين، ويتنام و فيليپين، بسياری از کشورهای منطقه برای جلوگيری از درگيری از آسه آن و چين خواسته اند پيمان غيرالزامی مخالفت با رفتارهای خودسرانه را که در سال ۲۰۰۲ به امضای همه کشورهای منطقه رسيده بود، به يک پيمان الزام آور تغيير دهند.

در حال حاضر همه اعضای آسه آن پيشنهاد هايی را که مايلند در پيمان جديد گنجانده شود تهيه کرده و آماده اند تا با چين در مورد تدوين پيش نويس پيمان نامه ای يکدست گفتگو کنند.

سران کشورهای عضو آسه آن، روز دوشنبه با رهبران کشورهای آمريکا چين، هند، ژاپن، و کره جنوبی در پايتخت کشور ميزبان، کامبوج ديدار کردند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا در اين ديدار، با تکيه بر سياست محور مقابله با گسترش نفوذ چين در آسيا موضوع دريای جنوبی چين را مطرح کرد.
XS
SM
MD
LG