لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

تعهد رهبران «اَپک» بر همکاری نزدیک اقتصادی


کشورهای عضو سازمان اَپک تعهد کرده اند مناسبات اقتصادی نزدیکتری در آینده برقرار کنند.
در بیانیه پایانی اجلاس سالانه سازمان همکاریهای اقتصادی آسیا-پاسیفیک (اَپک) آمده است ارتباط بهتر به بهبود وضع اقتصادی جهان کمک می کند.

سوسیلو بامبانگ یودویونو رئیس جمهوری اندونزی گفت اجتماع دو روزه رهبران اپک در بالی موفقیت آمیز بوده است. وی گفت: ما بر تعهداتمان برای رسیدن به رشد قوی، متعادل، ادامه دار و همه جانبه تاکید کردیم.
۲۱ کشور عضو این سازمان هستند.

در بیانیه پایانی اجلاس اپک همچنین بر حمایت از منابع غذایی، انرژی و آب منطقه در مقابل تهدیدات ناشی از تغییرات جوی تاکید کرده است.

انتظار می رفت در این اجلاس مذاکرات مربوط به «همکاری های ترانس پاسیفیک» که ایالات متحده امیدوار است تا پایان امسال به نتیجه برسد، پیشرفت کند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه با رهبران ۱۱ کشور عضو اَپک که در مذاکرات همکاری های ترانس آتلانتیک حضور دارند دیدار کرد. هنوز گزارشی از پیشرفت در این مذاکرات منتشر نشده است.

آقای کری در این مذاکرات به جای آقای اوباما رئیس جمهوری امریکا شرکت کرد، که مجبور شد به دلیل مسائل داخلی - عدم تصویب بودجه و تعطیلی بخشهایی از دولت فدرال - در واشنگتن بماند.

بسیاری از رهبرانی که در کنفرانس اَپک شرکت داشتند هم اکنون راهی برونئی شده اند تا در اجلاس سالانه آسه آن (گروه آسیای شرقی) شرکت کنند.

عدم حضور رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس اَپک و آسه آن باعث دلسردی متحدان آسیا- پاسیفیک آمریکا شده است. این کشورها، در حالی که نفوذ اقتصادی و نظامی چین در منطقه در حال افزایش است، خواهان برقراری روابط محکمتری با واشنگتن هستند.

روز دوشنبه آقای کری در سخنانش تاکید کرد که به رغم عدم حضور رئیس جمهوری اوباما در این اجلاس، آمریکا همچنان بر تمرکز خود و تعهداتش در منطقه استوار است. به گفته آقای کری هیچ چیز نمی تواند باعث خدشه به تعهدات و سیاست آمریکا نسبت به موازنه استراتژیک در آسیا شود.

در غیاب اوباما، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در مرکز توجه ها قرار گرفت و روز دوشنبه گفت چین خواهان «حسن مراوده» با همسایگان آسیا-پاسیفیک خویش است و منطقه را مانند «خانواده ای بزرگ» تلقی می کند.
شی همچنین گفت او کاملاً مطمئن است که رشد اقتصادی چین در سطحی که نیاز دارد ادامه می یابد.

رئیس جمهوری چین قبل از آغاز اجلاس اَپک یک قرارداد تجاری ۳۳ میلیارد دلاری با اندونزی امضا کرد و تعهد کرد روابط اقتصادی اش با مالزی تا سال ۲۰۱۷ گسترش یابد.
XS
SM
MD
LG