لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

برگزاری هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم ۱۰۰ ثانیه ای


برگزاری هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم ۱۰۰ ثانیه ای
برگزاری هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم ۱۰۰ ثانیه ای

هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم ۱۰۰ ثانیه ای در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. این جشنواره که براساس صد ثانیه تاثیرگذار از فیلم ها برگزار می شود، از سوی حوزه هنری و با همکاری خانه سینما سازماندهی شده است.

پنج سازنده فیلم برگزیده‌ی بخش اخلاق این جشنواره به ترتیب«آژانس شیشه‌ای»، «بچه‌های آسمان»، «خیلی دوری خیلی نزدیك»، «میم مثل مادر»، «مریم مقدس» اعلام شدند

ابراهیم حاتمی‌كیا كارگردان «آژانس شیشه‌ای» که سکانس صدثانیه صحبت حاج کاظم با پسرش بعنوان «فیلم برگزیده جشنواره» شناخته شده، گفت: از آنجایی كه تنها ۱۰۰ ثانیه برای سخن گفتن وقت داریم باید بگویم حرمت‌گذاشتن به زمان در این ۱۰۰ ثانیه معنی بسیار زیبایی دارد. یعنی اینكه من می‌خواهم ۱۰۰ ثانیه وقت مخاطبم را بگیرم و باید در آینده برای این زمان پاسخگو باشم. واقعا وقتی این جوانان را می‌بینم یاد خودمان می‌افتم و به آنها رشك می‌برم.

فیلم بچه های آسمان نیز برای سکانسی که علی پاهایش را در حوض فرو می کند و ماهی ها دور پای او جمع می شوند، بعنوان یکی از برگزیدگان بخش سینمای اخلاق انتخاب شده است.

مجید مجیدی سازنده فیلم بچه های آسمان گفت: «یادمان باشد كه هنرمند از دل مردم به پا می‌خیزد نه با سفارش و توصیف.»

رضا میركریمی سازنده فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» با اشاره به ناپدید شدن اخلاق در میان بزرگان جامعه آرزوی بازگشت اخلاق به جامعه و این افراد را کرده افزود: «با توجه به اینكه شعار این جشنواره «سینمای اخلاق» است، امیدوارم اخلاق به جامعه ما مخصوصا نزد بزرگان باز گردد چرا كه در حال افزایش بی‌اخلاقی در جامعه‌ی ما هستند. خیلی باید زحمت كشیده شود كه تخریب فرهنگی كه انجام شده به جامعه بازگردد. به نظر من در این زمینه مسوولیت هنرمندان بسیار سنگین است.»

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما نیز گفت: از برگزاركنندگان جشنواره بسیار سپاسگزارم. آنها باعث شدند ما سال ۸۹ را با تلخی نداشتن یك جشنواره خوب تمام نكنیم و شاهد یك جشنواره خوب باشیم.

خانه سینما پیش از این اعلام کرده بود، برخلاف جشنواره دولتی فیلم فجر که امکانات و تجربه های خانه سینما را نادیده گرفته و این نهاد صنفی سینمایی از همکاری با جشنواره کنار گذاشته شده بود، مدیران جشنواره فیلم صد خواستار همکاری خانه سینما شدند، از این روست که خانه سینما همکاری همه جانبه ای با این جشنواره غیردولتی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG