لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

تاثیر آرسنیک بر ریه و بیماری های تنفسی


در شرایطی که آرسنیک بر ابتلای به سرطان، بیماری های قلب و عروق و معایب ادراکی تاثیر مستقیم دارد، نتایج یک پژوهش جدید حاکی از آن است که حتی وجود میزان اندکی از این ماده سمی در آب آشامیدنی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به ریه وارد کند و سیگار کشیدن این تاثیر را تشدید می کند.

این تحقیق بخشی از یک پروژه بلندمدت بود که در بنگلادش انجام شد. نیمی از حدود ٧٧ میلیون جمعیت این کشور در مناطقی زندگی می کنند که آب چاه ها حاوی سطوح مختلفی مضر آرسنیک است.

پژوهشگران در طی یک دوره پنج ساله عملکرد ریه ٩٥٠ نفر را که با علائم تنفسی به درمانگاه مراجعه کرده بودند، آزمایش کردند. آن ها سپس ارتباط سلامت ریه آن ها را با سطوح آرسنیک موجود در بدن بیماران زیر نظر گرفتند و نتیجه این بود که افزایش میزان آرسنیک موجود در بدن آن ها با مشکلات تنفسی و سلامت ریه افراد ارتباط مستقیم دارد.

بر اساس نتایج این تحقیق، بیمارانی که کمتر از دو برابر میزان مجاز آرسنیک در بدن داشتند، مشکلی در عملکرد ریه که قابل تشخیص باشد، نداشتند. اما بیمارانی که میزان آرسنیک موجود در بدنشان ١٠ برابر بیشتر از سطح مجاز بود، علائمی از اختلال نسبی در تنفس و عملکرد ریه نشان می دادند.

با این وجود، کارآیی ریه بیمارانی که در معرض سطوح بالای آرسنیک قرار داشتند، در مقایسه با افرادی که چندین دهه سیگار کشیده بودند، در معرض خطر ابتلای به بیماری های تنفسی جدی قرار داشتند به طور قابل توجهی رو به وخامت گذاشته بود.

نتایج این پژوهش در نشریه «American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine» منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG