لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

هه‌نگاو: ۲۶۴ نفر در ایران طی یک‌ماه توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده‌اند


آرشیو
آرشیو

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز شنبه اعلام کرد طی ماه گذشته میلادی دست‌کم ۲۶۴ شهروند در سراسر ایران توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده‌اند و این آمار نسبت به ماه پیش از آن ۱۷ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، دست‌کم ١١٦ شهروند کُرد، ۲۲ شهروند گیلک، ۲۰ شهروند تُرک، ١٤ شهروند بلوچ و همچنین ٣٦ زن، ١١ کودک و ١٧ شهروند بهائی طی ماه اوت (۱۰ مرداد تا ۱۰ شهریور) توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت و یا ربوده شده‌اند.

بازداشت اقلیت‌های دینی و مذهبی

هه‌نگاو در گزارش خود نوشته است طی ماه گذشته میلادی دست‌کم ٢٤ فعال مذهبی توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ١٧ نفر از فعالان مذهبی که بازداشت شده‌اند از پیروان آیین بهاپی بوده‌اند که ١٠ نفر از آنها زن و ٧ نفر نیز مرد بوده‌اند. همچنین دست‌کم ٥ فعال اهل سنت در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان و دو فعال دیگر نیز در شهرهای کُردستان بازداشت شده‌اند.

بازداشت معلمان، دانشجویان و فعالان رسانه‌ای

هه‌نگاو میگوید طی مدت یاد شده دست‌کم ۴ دانشجو و یک معلم در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند. سه نفر از دانشجویانی که بازداشت شده‌اند کُرد بوده‌اند.

در این میان، بسیاری از اعضای خانواد‌ه‌های دادخواه کشته‌شدگان در اعتراضات سال گذشته در ایران با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا امینی، به دست ماموران حکومتی بازداشت شده و یا بازخواست یا تهدید شده‌اند.

آبرام پیلی، جانشین فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به اخبار منتشر شده از بازداشت و فشار به خانواده‌های قربانیان جمهوری اسلامی، «تلاش آشکار برای ایجاد ترس در بین ایرانیان مخالف» را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG