لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

در پی کشته شدن یک عضو سپاه، تعدادی از شهروندان کرد بازداشت شدند


در پی کشته شدن یک عضو سپاه پاسداران در چالدران، سازمان اطلاعات سپاه اقدام به بازداشت گسترده شهروندان کرد در شهرهای چالدران، شوط و بازرگان کرده است.

شبکه حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۳۱ خرداد گزارش داد که طی سه هفته گذشته سازمان اطلاعات سپاه پاسداران حداقل شش شهروند کرد به نام‌های «احمد سبزی» اهل بازرگان، «محمد سلیم بکری» اهل شوط، «بهزاد خالدی، رسول خالدی، سجاد رستمی و محمدحسین‌ سرباز» اهل چالدران را بازداشت کرده است.

بنا بر این گزارش، شهروندان کرد بازداشت شده در حال حاضر در بازداشتگاه امنیتی سپاه پاسداران در شهر ارومیه نگهداری می‌شوند و تاکنون اجازه تماس یا ملاقات با خانواده خود را نداشته‌اند.

روز سه‌شنبه هفتم خرداد ماه، «ابراهیم آخوندزاده» عضو سپاه پاسداران و اهل شهر آواجیق چالدران در حوالی روستای «سگریک» از توابع شهرستان ‎چالدران طی یک درگیری جان خود را از دست داد.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، این عضو سپاه پاسداران در درگیری با احزاب کرد اپوزیسیون حکومت ایران جان خود را از دست داده است، اما هیچ یک از احزاب کرد مسئولیت این درگیری را بر عهده نگرفته‌اند.

​بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG