لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

بزرگداشت آرمین مولر اشتال در جشنواره فیلم برلین


بزرگداشت آرمین مولر اشتال در جشنواره فیلم برلین
بزرگداشت آرمین مولر اشتال در جشنواره فیلم برلین

در شصت و یکمین جشنواره جهانی فیلم برلین که دهم تا بیستم فوریه ۲۰۱۱ برگزار می شود، آرمین مولر اشتال، از بازیگران سرشناس آلمانی مورد تقدیر و ارج قرار خواهد گرفت.

آرمین مولر اشتال که روز جمعه هشتاد ساله شد، قرار است به پاس پنجاه سال تلاش هنری ارجگزاری شود.

دیتر کاسلیک، مدیر جشنواره فیلم برلین در این باره گفت خوشحالیم بگوییم در ماه فوریه جایزه خرس طلایی افتخاری را به این هنرمند بزرگ اهدا خواهیم کرد.

آرمین مولر اشتال برخوردار از آوازه ای جهانی در هنر، زاده بخش شرقی آلمان است که پس از جنگ جهانی دوم بعنوان آلمان شرقی دارای حکومتی جداگانه بود. مولر اشتال از دهه پنجاه پا به جهان هنر گذاشته اما از دهه هشتاد میلادی که در فیلم های ساخت آلمان غربی بازی کرد، نام آوریش در جهان افزون شد. او که در دهه شصت و هفتاد میلادی با فرانک بییر فیلمساز مطرح آلمان شرقی در ساخت فیلم هایی همچون «عریان در چنگال گرگان» بازی کرده،پس از مهاجرت به آلمان غربی با فیلمسازان بزرگ سینمای غرب همچون: کوستاو گاوراس، آندره وایدا، جیم جارموش و استیون اسپیلبرگ کار کرده و در فیلمهای آنان بازی کرده است. بازی در فیلم «لولا» اثر «راینر ورنر فاسبیندر» و «جعبه موسیقی» ساخته کوستاوگاوراس یونانی تبار از جمله کارهای درخشان آرمین مولر اشتال در دهه هشتاد است.

آرمین مولر اشتال افزون بر چندین جایزه معتبر سینمایی جهان یکبار نیز برنده خرس نقره ای ایفای نقش در فیلم «اوتس» شد. در سال ۲۰۰۶ در شمار هیئت داوران جشنواره برلین درآمده بود.

به گفته مدیران جشنواره فیلم برلین هدف اساسی قدردانی از این بازیگر برجسته ارزشگزاری به هنرمندانی ست که بیرون از ستاره سازی های سینمای متعارف در میان مخاطبان عام کمتر شناخته شده هستند اما در خلق آثارهنری یگانه اند.

«لولا» (راینر ورنر فاسبیندر)، «ورونیکا فوس» (فاسبیندر)، «یک عشق در آلمان» (آندره وایدا)، «سرهنگ ردل» (ایشتوان ژابو)، «خانه اشباح» (بیل اوگوست) و «قول‌های شرقی» (دیوید کراننبرگ) از دیگر فیلم‌های اوست.

XS
SM
MD
LG