لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

پیشینه ساخت ابزار توسط انسان به ۲۵۰ هزار سال قبل باز می گردد


تکامل انسان
تکامل انسان

بر اساس یک پژوهش جدید که نتایج آن در نشریه علوم باستان شناسی منتشر شده، شواهد محکمی پیدا شده که نشان می دهد اجداد انسان امروزی از ۲۵۰ هزار سال پیش از ابزارهایی برای شکار و بریدن گوشت حیوانات برای خوراک استفاده می کردند؛ یعنی حداقل ۵۰ هزار سال پیش از پیدایش انسان مدرن در آفریقا.

این مطالعه توسط گروهی از محققان تحت سرپرستی آپریل نوئل، باستانشناس دانشگاه "ویکتوریا" در کانادا صورت گرفته است. آنها تحقیقات باستانشناسی خود را در زمین های خشک شمال شرقی اردن انجام دادند.

این زمین ها در اواخر قرن بیستم و در نتیجه منحرف کردن جریان آب برای آبکشی به مناطق قابل سکونت اطراف، به سوی خشکی کشیده شد. در نتیجه این خشکی، لایه هایی زمین شناختی از عمق زمین به سطح آمده که حدود ۲۵۰ هزار سال پیش تشکیل شده اند.

اعضای این گروه تحقیقاتی موفق شدند که در این لایه ها بیش از ۱۰ هزار ابزار سنگی پیدا کند که به شکل سرنیزه یا تبر درآمد بودند.

محققان موفق شدن با مطالعه بیشتر چند نمونه از این ابزارها آثاری از خون و پروتئین حیوانات مختلف در آنها پیدا کنند. این شواهد نشان می دهد انسان تبارها از این ابزارها به برای شکار و قصابی استفاده می کرده اند.

XS
SM
MD
LG