لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

باستان‌شناسان ۶۵ کوزه غول پیکر مرموز را در شمال شرقی هند کشف کردند


دورنمایی از یک جنگل در آسام در شمال شرقی هند - آرشیو
دورنمایی از یک جنگل در آسام در شمال شرقی هند - آرشیو

باستان‌شناسان در هند کوزه‌هایی کشف کرده اند که ظاهرا گورهای انسانی بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری «ساینس آلرت» این ۶۵ کوزه که از جنس ماسه‌سنگ هستند در چهار مکان مختلف در ایالت آسام در شمال شرقی هند پیدا شده‌اند.

دانشمندان می‌گویند قدمت این کوزه ها به ۴۰۰ سال قبل از میلاد باز‌می‌گردد و به احتمال زیاد از آنها برای تدفین مردگان استفاده می‌شده است.

حنا آزبورن روزنامه و پژوهشگر روزنامه نیوزویک هم گفته این کشف از آن جهت اهمیت دارد که پیشتر مشابه این ظروف در اندونزی و لایوس کشف شده که حاوی بقایای اجساد انسانی بوده اند. به گفته آزبورن کشف این کوزه‌ها در سه منطقه مختلف قاره‌ آسیا می‌تواند بیانگر تشابه تمدنی و فرهنگ زیستی منطقه در اعصار پیش از تاریخ باشد.

یکی از باستان‌شناسان که در حفاری این کوزه‌های غول پیکر نقش داشته می‌گوید، کشف این آثار با افسانه‌ها و داستان‌های قوم ناگا که امروزه بومیان شمال شرقی هند هستند همخوانی دارد. بومیان ناگا معتقدند اجدادشان مرده‌ها را در کوزه‌های آسام همراه با مهره و منجوق و دیگر مصنوعات بشری پر کرده و سپس به خاک می‌سپردند.

باستان‌شناسان ‌در تلاش هستند تا با کاوش‌های بیشتر در اماکن باستانی هند شمار بیشتری از این کوزه‌ها را کشف و معمای قوم ناگا را در هند و کشورهای اطراف حل کنند.

XS
SM
MD
LG