لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

تدارک مراسم «حکومتی» اربعین؛ وزیر بهداشت درباره خطر «گرمازدگی و وبا» هشدار داد


پذیرایی از زائران کربلا در مراسم اربعین
پذیرایی از زائران کربلا در مراسم اربعین

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی از احتمال تمدید تعطیلی سراسری برای جلوگیری از «صدمه» ناشی از «گرمای هوا» به شهروندان سخن می‌گویند، هم‌زمان در حال آماده‌سازی مقدمات پیاده‌روی به کربلا برای مراسم اربعین هستند.

مراسم مذهبی «اربعین» در روزهای منتهی به بیستمین روز از ماه قمری «صفر» و چهل روز پس از روز دهم «محرم» که از آن با عنوان «عاشورا» نیز یاد می‌شود، در کشور عراق و مسیرهای منتهی به شهر «کربلا» و مقبره امام سوم شیعیان به صورت «مراسم پیاده‌روی» و یا برگزاری برنامه‌های جانبی برگزار می‌شود.

جمهوری اسلامی مراسم «پیاده‌روی اربعین»‌ را که برخی آن را «حکومتی» می‌دانند، با تسهیلات ویژه برای شرکت‌کنندگان آن برگزار می‌کند.

  • بانک مرکزی به هر زائر اربعین ۲۰۰ هزار دینار ارز می‌دهد


بانک مرکزی جمهوری اسلامی پنج‌شنبه ۱۲ مرداد اعلام کرد به هر فردی که برای مناسبت اربعین از ایران به عراق برود، «تا ۲۰۰ هزار دینار» ارز اختصاص می‌دهد.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی گفته که این میزان ارز «به شکل دینار خواهد بود و دلار و یورو اختصاص نمی‌یابد.»

قیمت هر دینار عراق در بازار ایران نزدیک به چهارصد تومان است.

ایجاد ستاد اربعین در دانشگاه تهران

از سویی دیگر، نشست «ستاد اربعین» در دانشگاه تهران با حضور رئیس این دانشگاه و با هدف بررسی «سازوکارهای اجرایی اعزام کاروان‌های دانشجویی» برای «پیاده‌روی اربعین» برگزار شد.

محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران، و احمد نوحه‌گر معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع این دانشگاه در این جلسه بر فراهم کردن «تسهیلات لازم نقدی و خدماتی» و «دستورهای لازم» برای «تأمین منابع مالی فوری و ضروری» برای اعزام «کاروان‌های دانشجویی» به کربلا تأکید کردند.

  • خطر گرمازدگی و وبا در مراسم اربعین

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت و درمان «گرمازدگی» بر اثر افزایش دما را «موضوع مهم» اربعین سال جاری دانسته و نسبت به بیماری‌های «گرمسیری»، «وبا»، و سایر «بیماری‌های واگیردار» به‌ویژه برای «مادران باردار، کودکان، و افراد مسن» هشدار داده است.

او با اعلام تشکیل «قرارگاه بهداشت و اربعین» در وزارت بهداشت «از چند هفته قبل» گفت که «با وزیر بهداشت عراق» و «حشدالشعبی» برای همکاری در این زمینه جلساتی داشته‌اند.

به گفته عین‌اللهی، «حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار دانشجو» و «عضو هیئت علمی» دانشگاه با هدف «ترویج فرهنگ عاشورایی» به این مراسم حکومتی اعزام خواهند شد و برای هر نفر «وام دانشجویی سه میلیون تومانی» در نظر گرفته‌اند.

در ادامه استفاده بودجه و امکانات عمومی برای این مراسم حکومتی، محمد طیب صحرایی، استاندار کرمانشاه، گفته به مناسبت اربعین زمینه عبور روزانه «۵۰ تا ۱۰۰ هزار» تن از مرز خسروی فراهم است و شهرداری منطقه ۲۲ تهران نیز اعلام کرده که نیروهایش را برای «خدمت‌رسانی به زائران» اربعین به مرز خسروی می‌فرستد.

در پی اعتراضات مردمی نیمه دوم سال ۱۴۰۱ که پس از کشته شدن مهسا امینی در سراسر ایران و کشته شدن بیش از ۵۰۰ معترض که تصاویر تعدادی از آنها در مراسم مذهبی انتشار یافته، عزاداری‌های دهه محرم سال جاری با نوحه‌های اعتراضی همراه شد.

XS
SM
MD
LG