لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

ساعت اپل روز جمعه وارد بازار می شود


ساعت طلایی اپل
ساعت طلایی اپل

روز جمعه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل)، اپل بی سرو صدا ورود ساعت خود را به بازار اعلام می کند.

آغازی خلاف عادت، که به نظر می‌رسد نشانه عدم اطمینان به تقاضای بازار برای اولین محصول این شرکت پس از ریاست تیم کوک باشد.

به گزارش رویترز، اپل از تعداد تقاضاهایی که پیش از عرضه این ساعت دریافت کرده، حرفی نزده، که این هم برخلاف روشی است که این شرکت در زمان عرضه آی فون و آی پد داشت. و سوای چند فروشگاه شیک جهان، فروشگاه های اپل روز جمعه ساعت اپل را برای فروش عرضه نخواهند کرد.

جین مانستر، تحلیل گر در موسسه پایپر جفری می گوید اپل مطمئن نیست که ساعتش بتواند همان صفوف طولانی تاریخی را که برای آی فون بسته می شد، تجربه کند.

ببینیم اوضاع چه طور پیش می رود

مانستر می گوید: «اپل با عرضه بی سرو صداتر فرصت پیدا می کند ببیند اوضاع چه‌طور پیش خواهد رفت، درضمن خطر این که صف های طولانی بسته نشود هم دربین نخواهد بود. ولی اگر به روش قدیم عمل کنند و صف‌ها آنقدرها دراز نشود، خوب کار مشکل می شود.»

به گفته مانستر، تقاضا برای ساعت اپل بیش از حد انتظار بوده است. او پیش بینی می‌کند که در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن، بیش از ۲ میلیون ساعت اپل به فروش رسد.

دانیل آیوز، تحلیل‌گر ارشد در موسسه کاپیتال مارکت اف بی آر می‌گوید پس از درنظر گرفتن سفارش های اینترنتی، برآورد خود را برای سال ۲۰۱۵ از ۱۷ میلیون ساعت به ۲۰ میلیون افزایش داده است.

«این مسئله وجود داشت که خط و تقاضا برای محصولات پوشیدنی اپل موجود و واقعی است یا نه. که البته پاسخش یک "آری" بلند است.»

اکنون اپل با مسئله مشتریان سرگردانی روبروست که روز جمعه فروشگاه های اپل را پر خواهند کرد. به گفته آیوز «روز جمعه خیلی ها فقط برای خرید ساعت اپل به فروشگاه‌های اپل می روند.»

اپل روز چهارشنبه گفته بود که برخی از مشتریان ساعت خود را پیش از زمان موعود دریافت خواهند کرد. «تیم ما دارد برای تامین سفارش‌ها در اسرع وقت و بر اساس موجودی خود و تاریخ دریافت سفارش ها کار می کند.»

۳۸ نوع مختلف

اپل، آسانی سفارش اینترنتی را در برابر مشکل تنوع ساعت‌ها قرار داده است. باید ۳۸ نوع ساعت بر اساس اندازه و شکل موجود باشد و قیمت نیز از ۳۴۹ دلار برای مدل اسپورت آغاز می شود و تا ۱۰ هزار دلار و بالاتربرای مدل طلایی آن می‌رسد.

در واقع، روز جمعه، به خواست اپل، این ساعت تنها در چند بوتیک و فروشگاه بزرگ شیک و گران‌قیمت جهان به صورت کالای مد روز عرضه می شود.

فروشگاه های کورنر در برلن، مکسفیلد در لس آنجلس، و دوور استریت مارکت در توکیو و لندن در وب سایت شان می‌گویند روز جمعه این ساعت را برای فروش عرضه می کنند. ماکسفیلد دوساعت زودتر باز می کند و خودش را برای جمعیتی عظیم آماده کرده است.

شانون کراس، تحلیل‌گر در موسسه تحقیقاتی کراس، می‌گوید اپل با صرف توجه بیشتر به مشتریان ساعت هایش در این فروشگاه‌ها و عرضه به‌ موقع ساعت هوشمند برای فصل تعطیلات، به احتمال زیاد از پیش فروش ساعت ها برای تکمیل تجربه‌هایش با مشتریان استفاده می‌کند.

«اپل با دید بلند مدت به این مسئله می نگرد و می خواهد مطمئن شود که از نظر مالی موفق خواهد بود. چه بسا ساعت‌های هوشمند که هم اکنون دارند در قفسه‌ فروشگاه‌ها خاک می خورند.»

XS
SM
MD
LG