لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

در آستانه پایان مهلت به کودتاگران؛ حمایت فرانسه از تلاش‌های «اِکُواس» برای خنثی کردن کودتای نظامی نیجر


وزیر امور خارجه فرانسه
وزیر امور خارجه فرانسه

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، پس از دیدار با «اوهومودو ماهامادو»، نخست‌وزیر نیجر اعلام کرد، فرانسه از تلاش‌ها برای خنثی ساختن کودتای نظامی در نیجر حمایت می‌کند.

به گزارش نشریه پولیتیکو، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای که از سوی کاترین کولونا، وزیر خارجه این کشور منتشر شد با اشاره به گروهی متشکل از ۱۵ کشور غرب آفریقا که به کودتاچیان در نیجر، تا روز یکشنبه برای کناره گیری از قدرت فرصت داده‌اند، گفت: «فرانسه قاطعانه از تلاش های اِکُواس برای خنثی کردن این کودتا حمایت می‌کند.»

در این بیانیه همچنین آمده است که با ادامه فعالیت کودتاگران «آینده نیجر و ثبات کل منطقه در خطر است.»

وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه ای با رادیو بین المللی فرانسه گفت: «کودتاچیان تا یکشنبه فرصت دارند که از این ماجراجویی‌های شخصی دست بکشند و دموکراسی را بازگردانند. نیجر که به طور دموکراتیک رئیس جمهوری خود را انتخاب کرده است، باید به نظم قانون اساسی بازگردد، باید به خواست مردم نیجر احترام گذاشته شود.»

به گفته یک تحلیلگر، با نزدیک شدن به اولتیماتوم اعلام شده از سوی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای مداخله نظامی، کودتاچیان در نیجر از گروه روسی واگنر درخواست کمک کرده‌اند.

وسیم نصر، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ارشد «مرکز سوفان» در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این درخواست در جریان دیدار ژنرال «سالیفو مودی»، رهبر کودتاگران از کشور همسایه مالی مطرح شده است.

او گفت که سه منبع مالی و یک منبع دیپلمات فرانسوی نیز این دیدار را تایید کرده‌اند.

وسیم نصر گفت: «آنها به (واگنر) نیاز دارند زیرا تضمینی برای حفظ قدرتشان خواهد بود.»

او همچنین افزود: «این گروه (واگنر) در حال بررسی این درخواست است.»

دولت فدرال کانادا نیز اعلام کرد، در پاسخ به کودتای دولتی در نیجر، کمک‌های توسعه مستقیم به دولت این کشور را متوقف می‌کند.

خبرگزاری رویترز نوشت، ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای گفت: «کانادا در کنار جامعه بین المللی ایستاده و حمایت خود از تلاش‌های میانجی گری اِکُواس برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در نیجر را اعلام می‌کند.»

او افزود: «دولت منتخب دموکراتیک باید فوراً احیا شود.»

در این بیانیه آمده است که تصمیم برای توقف کمک‌ها، شامل حمایت مالی مستقیم کانادا از دولت نیجر است.

رؤسای ستاد ارتش‌های عضو جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اِکُواس پیش از این با تعیین «اولتیماتومی» برای کودتاگران اعلام کرده بودند که در صورت عدم بازگشت محمد بازوم، رئیس جمهور برکنار شده نیجر به مقام خود، آماده مداخله نظامی هستند.

محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب دموکراتیک نیجر و دولت او، ۲۶ ژوئیه در یک کودتای نظامی سرنگون شدند، این هفتمین تسلط نظامی در کمتر از سه سال گذشته در غرب و مرکز آفریقا است.

XS
SM
MD
LG