لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

یک نماینده مجلس می‌گوید وزارت «صمت» به مادران خودرو نمی‌دهد؛ نشانه‌ای دیگر از شکست طرح‌های فرزندآوری


تبلیغ فرزندآوری در ایران
تبلیغ فرزندآوری در ایران

یک نماینده مجلس شورای اسلامی از محقق نشدن وعده‌های داده شده برای فرزندآوری خبر داده و گفته است که وزارت «صمت» خودروی مادران را نمی‌دهد و تحویل زمین به مادران نیز محقق نشده و در حال حاضر ۲۰۰ هزار نفر در صف دریافت زمین رایگان هستند.

فاطمه محمدبیگی گفته است که تا کنون ۲۷۰ هزار مادر خودرو گرفته‌اند و نزدیک به دو برابر این تعداد در صف انتظار هستند.

این نماینده مجلس در گفتگو با «رادیو تهران» تایید کرده که برخی بخش‌ها با قانون «جوانی جمعیت» همراهی نکردند و دلیل آن را چالش‌های بودجه‌ای اعلام کرده است.

به گفته محمدبیگی به دلیل عدم تامین بودجه، ۵۰ درصد این قانون اجرایی نشده است.

رئیس فراکسیون «جمعیت و حمایت از خانواده» مجلس همچنین گفته که تنها ۳۵ هزار خانواده زمین رایگان سه فرزندی را دریافت کرده‌اند و ۲۰۰ هزار خانواده در صف دریافت این زمین‌ها هستند.

سیاست فرزند‌آوری با محوریت پول‌پاشی و مشوق‌های مالی از مواردی است که همواره مورد انتقاد کارشناسان و تحلیلگران بوده است.

در همین رابطه روزنامه هم‌میهن، نهم بهمن ماه در انتقاد از سیاست‌های دولت رئیسی درباره فرزندآوری نوشته بود: «دولت در دو سال گذشته، ده‌ها هزار میلیارد تومان پول بی‌زبان مردم را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم صرف مسئله فرزندآوری کرده است ولی آمار فرزندآوری نه‌تنها هیچ پیشرفتی نداشته، بلکه عقبگرد هم داشته است.»

این روزنامه خطاب به ابراهیم رئیسی نوشته بود «این همه هزینه می‌کنید و صبح تا شب هم در حال فرهنگ‌سازی هستید، چرا رشد جمعیت به جای افزایش، کم می‌شود؟»

نویسنده مطلب با انتقاد از ابراهیم رئیسی نوشته بود که «آیا ممکن است تعداد فرزندان اعضای کابینه خود را اعلام کنید تا معلوم شود که چه نسبتی با فرهنگ فرزندآوری دارند؟ فرزندان شما چه تعداد فرزند آورده‌اند؟ آیا حاضرید زمینه چنین مطالعه‌ای را فراهم کنید؟»

موضوع فرزندآوری از نگاه کارشناسان ارتباط مستقیم با شرایط اقتصادی مردم دارد و در شرایطی که هر روز به جمعیت زیر خط فقر افزوده می‌شود نمی‌توان انتظار افزایش جمعیت داشت.

برهمین اساس روزنامه هم‌میهن درخواست کرده بود که «ستاد ملی جمعیت» علل شکست مطلق سیاست‌های جاری و قانون فرزندآوری را رسماً اعلام کند.

شرایط اقتصادی همچنین باعث شده است تا تدابیر دولت برای افزایش جمعیت راه به جایی نبرد به‌طوری‌که رسانه‌ها در ایران از بی‌نتیجه بودن سیاست‌های «پول‌پاشی» برای افزایش جمعیت خبر داده و اعلام کرده‌اند که وام ویژه خرید مسکن که برای «فرزندآوری» در نظر گرفته شده است، به یک «حقوق نجومی» نیاز دارد.

علی خامنه‌ای در جایگاه رهبر جمهوری اسلامی بارها بر فرزندآوری تاکید کرده است و افزایش جمعیت یکی از مطالبات جدی رهبر جمهوری اسلامی است. در همین رابطه علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ پیری جمعیت ایران در آینده را «هولناک» توصیف کرده و تلاش برای افزایش جمعیت را یکی از «ضروری‌ترین فرایض» مسئولان و مردم دانسته بود.

XS
SM
MD
LG