لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

نمايشگاه فرشتگان در موزه اسراييل


Снежная буря в Белграде
Снежная буря в Белграде

فرشته ها يکی از نمادهای دين يهود، مسيحيت، و اسلام هستند. موزه ای در اسراييل به کاوش در مورد مفهوم اين پيام آوران بالدار، به عنوان رابط بين انسان و خدا، پرداخته است.

قرنهاست که فرشتگان الهام بخش هنرمندان بوده اند. نمايشگاه تازه ای در موزه اسراييل به نام «پيام آوران الهی، فرشتگان در هنر» ۳٠ اثر از هنرمندان گوناگون را در معرض تماشا گذاشته است.

بيشتر اين آثار متعلق به خود موزه هستند و در آنها فرشتگان، موجوداتی بهشتی و بالدار، تصور شده اند. فرشتگان رابطی بين خدا و انسان تلقی می شوند که در نقش محافظ انسان، کودکان برهنه بالدار، و پيام آوران الهی، به تصوير درآمده اند.

کلمه فرشته يا انجل، برگرفته از کلمه يونانی «انجلوس» به معنای پيام آور است. پژوهشگران معتقدند تصوير فرشتگان بالدار از هرميس، پيام آور خدايان در افسانه های يونانی، سرچشمه ميگيرد.

آثار مشهور پال کلی تحت عنوان «انجلوس نووس» و کارهای ساير نقاشان سبک باروک بر ديوارهای اين نمايشگاه آويخته شده است.

فرشته يکی از ارکان مهم در نمادگرايی مسيحی به شمار ميرود، اما فرشتگان بالدار در اسناد يهودی و اسلامی نيز به چشم ميخورند.

شلوميت اشتنبرگ، بر پا کننده نمايشگاه فرشتگان در هنر، می گويد: هنرمندان مسيحی به نقاشی از فرشتگان و همچنين آناتومی بدن آنها علاقه نشان داده اند. به نظر ميرسد بعد از لئوناردو داوينچی، عروج و نزول فرشتگان، نظر بسياری ازهنرمندان را به خود جلب کرده باشد.

در نقاشی های مسيحی، فرشتگان در قالب کودکان برهنه بالدار و با جنسيتی غيرقابل تشخيص، به تصوير کشيده شده اند.

نقش فرشتگان در سه دين اصلی متفاوت است. به گفنه اشتنبرگ، فرشتگان در دين يهود نقشی ثانوی دارند. تصوير آنها در اسناد ازدواج به عنوان محافظين عروس و داماد، ظاهر ميشود.

شلوميت اشتنبرگ می گويد: آنها حاميان از بالا هستند که نميشود آنها را ديد. هنر يهودی با هنر مسيحی متفاوت است و فرشتگان نقش مهمی در آن ندارند. در ايتاليا و آفريقای شمالی، تصوير فرشتگان را در عقدنامه ها به عنوان نگهبانان مجلس عروسی و شب زفاف ميبينيم، تا از توليدمثل اطمينان حاصل شود.

بر پا کننده نمايشگاه فرشتگان در هنر می افزايد: در اسلام، فرشتگان معجزه گر هستند. فوق العاده ترين فرشتگانی که تا به حال ديده ام در هنر اسلامی ديده می شوند. موجوداتی با بالهای نوک تيز، شوخ مزاج و در عين حال فرزانه.

نمايشگاه «پيام آوران الهی، فرشتگان در هنر» از دسامبر ٢٠۱۱ تا ٢۷ اکتبر ٢٠۱٢ به روی علاقمندان گشوده است.

XS
SM
MD
LG