لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

عفو بین‌الملل: امارات فعالانی را که به «ناحق» زندانی کرده فورا آزاد کند


آرشیو
آرشیو

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز یکشنبه با محکوم کردن سابقه حقوقی امارات متحده عربی گفت این کشور که میزبان مذاکرات آب‌وهوای سازمان ملل در سال جاری است، باید ده‌ها شهروند اماراتی را که در یک محاکمه دسته‌جمعی در سال ۲۰۱۳ «به ناحق زندانی شده‌اند» آزاد کند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که به مناسبت دهمین سالگرد محاکمه آن افراد صادر کرد، هشدار داد که اگر ۶۰ اماراتی که هنوز زندانی هستند فورا آزاد نشوند، شهرت نشست آب‌و‌هوایی سازمان ملل، موسوم به سی‌او‌پی۲۸، به خاطر سرکوب صورت گرفته خدشه‌دار می‌شود.

هبه مرایف، مدیر بخش خاورمیانه عفو بین الملل، گفت امارات متحده عربی با میزبانی نشست آتی مهم‌ترین کنفرانس سالانه تغییرات آب و هوا، در کانون توجه بین المللی قرار دارد.

او در بیانیه‌ای گفت: «دولت این کشور هیچ یک از ۶۰ اماراتی را که به ناحق در محاکمه عمومی بدنام سال ۲۰۱۳ زندانی کرده بود، آزاد نکرده است، و این در حالی است که حتی ۵۱ نفر از بازداشت‌شدگان دوران محکومیت خود را به پایان رسانده‌اند.»

محاکمه موسوم به «امارات ۹۴» به دنبال موجی از دستگیری‌ها و آزار و اذیت‌ها حکومتی در سال ۲۰۱۲ بود که طی آن ۹۴ منتقد اماراتی حکومت از جمله فعالان، وکلا، دانش آموزان و معلمان را هدف قرار داد.

امارات ده‌ها نفر را به ارتباط با اخوان المسلمین متهم کرد، گروهی که آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

عفو بین الملل گفت از ۶۹ محکوم، ۶۰ نفر در زندان هستند، از جمله ۵۱ نفر که تحت «مشاوره ضد افراط گرایی» قرار دارند.

XS
SM
MD
LG