لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

عفو بین الملل خواهان ارسال پرونده سوریه به دادگاه رسیدگی به جنایات شد


سازمان عفو بین الملل از شرایط سخت زندگی شهروندانی در سوریه خبر می دهد که در پی توافق نیروهای دولتی و شبه نظامیان مخالف بشار اسد ناگزیر از ترک خانه هایشان در مناطق زیر محاصره شده اند.

عفو بین الملل در گزارشی که روز دوشنبه 22 آبان منتشر کرد به پایان محاصره مناطقی نظیر شرق حلب، داریا، الویر، مزایا، زبدانی، کفرایا و فوآ در پی توافق دمشق با نیروهای اپوزیسیون اشاره کرده و می گوید در اکثر این موارد تخلیه ساکنان بطور اجباری صورت گرفته که مصداق نقض قوانین بین المللی بشردوستانه و ارتکاب جنایات جنگی است.

جنگ سوریه از مارس ۲۰۱۱ به اینطرف صدها هزار کشته و میلیون ها آواره بجا گذاشته و گروه های مدافع حقوق بشر هر دو جناح حامی بشار اسد و اپوزیسیون را به نقض حقوق بشر در جنگ سوریه متهم می کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی طرف های درگیر در جنگ سوریه را به حفظ امنیت و پایان دادن به محاصره غیرنظامیان فراخوانده است. عفو بین الملل می گوید سازمان ملل متحد باید تلاش برای پایان دادن به حمله به مناطق مسکونی در سوریه را دو چندان کند، نیروهای متهم به ارتکاب جنایات جنگی را مورد تحریم قرار بدهد، ممنوعیت انتقال سلاح به نیروهای دولتی سوریه اعمال و پرونده جنگ سوریه را به دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات ارسال کند.

عفو بین الملل در گزارش خود دولت سوریه را به توقف تخلیه اجباری مناطق مسکونی و تهیه شرایط بازگشت آوارگان به خانه هایشان فراخوانده است.

XS
SM
MD
LG