لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

گزارش «نیویورک تایمز»: پشتیبانی ایرانیان آمریکا از اعتراضات ایران


تجمع ایرانیان در نیویورک برای حمایت از معترضان در ایران (۹ مهر ۱۴۰۱)
تجمع ایرانیان در نیویورک برای حمایت از معترضان در ایران (۹ مهر ۱۴۰۱)

«نیویورک تایمز» در گزارشی با عنوان «نحوه پشتیبانی ایرانیان نیویورکی از اعتراضات خیابانی ایران» می‌نویسد که ایرانیان مهاجر ساکن نیویورک نه تنها با برپایی گردهمایی‌ها و برگزاری راهپیمایی‌های خیابانی از اعتراضات آزادی‌خواهانه اخیر سراسر ایران حمایت می‌کنند، بلکه متخصصان فناوری‌های مدرن در تلاشند که از راه‌های گوناگون سد ممنوعیت اینترنت در ایران را بشکنند و راه‌های ارتباط مجازی ایرانیان با جهان را فراهم کنند.

در آغاز این گزارش به راهپیمایی شنبه ۱ اکتبر ایرانیان در محله منهتن نیویورک اشاره شده است که در آن راهپیمایان با حمل پلاکاردهایی با شعار «زن، زندگی، آزادی» خواستار حمایت جهانی از جنبش اعتراضی تحت رهبری زنان در ایران شدند. آنها دو روز پس از آن نیز در محوطه یکی از دانشگاه‌های محله بروکلین نیویورک گرد آمدند، به یاد جان‌باختگان این جنبش اعتراضی شمع روشن کردند، و شماری از زنان نیز موهای خود را کوتاه کردند. بسیاری از شرکت‌کنندگان تاکید کردند که از اصلاحات حکومتی گذشته‌اند و خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.

این روزنامه تاکید می‌کند که رویدادهای ایران را برخی «جنبش» و برخی دیگر انقلاب نامیده‌اند. اما به نظر نمی‌رسد که این اعتراضات، فارغ از هر نام و عنوانی که به آن داده شود، به این زودی‌ها پایان یابد.

از این رو، ایرانیان مهاجر مقیم نیویورک یک شبکه کمک‌رسانی به جنبش داخل ایران برپا کرده‌اند. این شبکه شامل یک میکده و رستوران ایرانی در بروکلین به پایگاه پشتیبانی از معترضان داخل ایران تبدیل شده است. خرید فیلترشکن و هدیه دادن آن به ایرانیان داخل کشور از جمله پشتیبانی‌های ایرانیان نیویورکی است.

آریا قوامیان، یکی از بنیان‌گذاران پروژه نمایش و جشن «دیسکو تهران» در نیویورک، از حساب‌های رسانه‌های اجتماعی این پروژه برای همرسانی ویدیوهای اعتراضات جاری و نیز تاریخچه مقاومت زنان در ایران استفاده کرده است.

ارائه فیلترشکن‌های رایگان از جمله کمک‌های ایرانیان نیویورکی متخصص فناوری‌های مدرن است که تلاش می کنند تا در شرایط قطع اینترنت و پیام‌رسان‌ها در ایران راه دسترسی جوانان داخل به فضای مجازی جهانی را امکان‌پذیر کنند.

یکی دیگر از این راهکارها استفاده از فناوری «اسنوفلیک» یا «دانه برف» است. این یک نرم‌افزار منبع باز رایگان است که به کاربران امکان می‌دهد از آن به عنوان یک پل موقتی برای اتصال به اینترنت جهانی استفاده کنند. هدف این نرم افزار دور زدن سانسور حکومتی در زمینه مسدود کردن اینترنت است.

XS
SM
MD
LG