لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

شین بور، جاش فاتال و سارا شورد، کوه نوردان را آزاد کنید


حدود ۲۵۰ روز است که ۳ آمریکایی که هنگام کوهنوردی در عراق به اشتباه وارد مرز ایران شده بودند، در زندان ایران بسر می برند. خانواده و دوستان این سه کوهنورد تاکنون بارها از مسئولان دولت ایران خواهان آزادی آنان شده اند ولی مقامهای ایرانی با آزادی آنان موافقت نکرده اند. اعضای خانواده، دوستان و بسياری از مردم جهان بار دیگر در پیامهای ویدیوئی تقاضای خود را برای آزادی آنان منتشر کرده اند.

این ویدئو و نوشته زير از سايت www.freethehikers.org گرفته شده است:

شین بور، جاش فاتال و سارا شورد کوه نورد را آزاد کنید

شین بور، جاش فاتال و سارا شورد از تاریخ ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ در ایران تحت بازداشت هستند. به گزارش خبرگزاریها، نامبردگان در اين تاريخ بطور تصادفی به هنگام کوهنوردی در کوه های کردستان عراق از حریم علامت گذاری نشده مرز عبور نمودند. آنها در منطقه ای آرام از عراق بوده اند که اخيرا توجه جهانگردان غربی را به خود جلب کرده است.

سه جوان آمریکایی، که هر سه فارغ التحصیل دانشگاه کالیفرنیا در برکلی هستند، در پایتخت ایران، تهران در حال بازداشت به سر می برند. دیپلمات های سویس، حافظ منافع آمریکا در ایران، اجازه پیدا کردند تا برای اولین بار با شین، سارا و جاش در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۹ ملاقات داشته باشند. خانواده های این گردشگران هنوز موفق به تماس با آنها نشده اند اما از این پیشرفت وضعیت استقبال می کنند و امیدوارند که باعث تسریع جریان بازگشت آنها به وطنشان گردد.

شین، جاش و سارا در مورد این جهان احساس مسئولیت می کنند. آنها به فرهنگها و ادیان مختلف احترام می گذارند و عاشق سفر کردن هستند و همین عشق آنها را به کشورهای مختلف کشانده است. به همین علت آنها به کردستان عراق رفته اند نه به خاطر ورود به خاک ایران.

خانواده و دوستان این سه جوان این سایت را راه اندازی کرده اند تا داستان شین، جاش و سارا را بیان کنند و مردمان جهان را از موقعیت آنها باخبر سازند.

امیدواریم مقامات ایران این مسئله را دریابند که فرزندان و دوستان ما اگر وارد ايران شدند فقط به يک دليل بوده است، و آن هم ارتکاب يک اشتباه تاسف بار بود که منجر به گم شدن آنها شد. خواهش می کنيم به آنها اجازه دهيد در اسرع وقت به خانه هایشان بازگردند.

اگر شما علاقه مند به حمایت از شین، جاش و سارا هستید لطفا در سایت فیس بوک به ما بپیوندید و یا از طریق تگ #SSJ در سایت تویتر اطلاع رسانی کنید.

XS
SM
MD
LG