لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

گرامی‌داشت چهارم ژوئیه؛ ایالات متحده سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد


مراسم آتش‌بازی به مناسبت سالروز استقلال آمریکا بر فراز برج یادبود آزادی در موزه ملی جنگ جهانی اول. کنزاس سیتی، میزوری. ٢ ژوئیه ٢٠٢٢
مراسم آتش‌بازی به مناسبت سالروز استقلال آمریکا بر فراز برج یادبود آزادی در موزه ملی جنگ جهانی اول. کنزاس سیتی، میزوری. ٢ ژوئیه ٢٠٢٢

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و جیل بایدن، بانوی نخست، بعد از ظهر روز دوشنبه، چهارم ژوئیه به مناسبت دویست‌ و چهل‌ و ششمین سالگرد استقلال آمریکا، میزبان خانواده‌های نظامیان آمریکایی در محوطه چمن جنوبی کاخ سفید خواهند بود و پس از آن به تماشای آتش‌بازی در «نشنال مال» می‌روند.

چهارم ژوئیه روز استقلال آمریکا یادآوری تصمیم ١٣ مستعمره مبنی بر رد حاکمیت بریتانیا و تشکیل ایالات متحده است. با این حال این تصمیم در چهارم ژوئیه اتفاق نیافتاد.

نمایندگان مستعمرات در دوم ژوئیه ژوئیه ۱۷۷۶ به استقلال رای دادند و دو روز بعدتر اعلامیه استقلال را تایید کردند. بسیاری بر این باور بودند که باید دوم ژوئیه را به عنوان روز استقلال جشن گرفت، اما انتشار گسترده بیانیه‌های استقلال در چهارم ژوئیه، این روز را به روز استقلال تبدیل کرد.

آمریکایی‌ها هر ساله در روز استقلال مراسم رژه‌های نظامی، پیک‌نیک، سخنرانی‌های سیاسی، و آتش‌بازی برگزار می‌کنند.

با این وجود، همزمان با تلاش پدران بنیان‌گذار جهت کسب استقلال از بریتانیا، برده‌داری در مستعمرات به شیوه گسترده‌ای تا سال‌ها بعد ادامه یافت.

آن چه را که ساکنان مستعمرات حق خود می‌دانستند، ظاهرا برای برده‌هایشان قائل نبودند در حالی که در بیانیه استقلال آمده بود: «ما اعتقاد داریم این حقایق بدیهی هستند، که تمامی مردها برابر هستند، که خالق آنها به آنها حقوق لاینفک ویژه‌ای اعطا کرده است، که حیات، آزادی، و جست‌و‌جوی شادی از آن جمله هستند.»

اگرچه ایالات متحده آمریکا همواره از بدو تاسیس خود با ناسازگاری‌ها و تفاوت‌های گوناگونی دست و پنجه نرم کرده است اما توانائی این جامعه موزائیکی در پذیرش اختلاف‌ها و تفاوت‌های فرهنگی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد آن به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG